Czemy w odpowiedziach, pojawia się wzór gdzie i w liczniku coś mamy i w mianowniku? Czy to tylko nie źródło się przemiszcza?
Nie do końca rozumiem to rozumowanie, czy mógłby ktoś spróbować je wytłumaczyć prościej?
W przypadku światła również mamy do czynienia z efektem Dopplera, natomiast wzory na rejestrowaną przez obserwatora częstotliwość fali świetlnej są nieco inne niż w przypadku fal mechanicznych, a to dlatego, że w przypadku światła jego prędkość nie zależy od układu odniesienia, w którym ją mierzymy (zgodnie ze szczególną teorią względności Einsteina). Dlatego też częstotliwość fali świetlnej rejestrowanej przez obserwatora zależy jedynie od prędkości względnej źródła światła i obserwatora. A zatem wzory, które otrzymujemy na rejestrowaną częstotliwość są nieco inne niż te dla fal mechanicznych i w przypadku nowej karty wzorów są one nawet w niej umieszczone:
Gdy źródło oddala się od obserwatora to bierzemy te "górne" znaki, a gdy zbliża to te dolne - co jest zresztą przedstawione w tej odpowiedzi zamieszczonej przez autora tematu. No i dlatego wystarczy znać fmin i fmax, bo na podstawie tych dwóch wzorów można wyznaczyć v, co jest przedstawione w tym rozwiązaniu. W razie dalszych pytań proszę śmiało pisać :)
Można przyjąć, że tylko źródło się przemieszcza, ale zwracam uwagę na fakt, że są to wzory na relatywistyczny efekt Dopplera, czyli ten dotyczący światła, gdzie wzory są niestety w praktyce właśnie trochę inne - oczywiście na poziomie maturalnym nie musimy ich znać.