niewyspana 643 wyśw. 28-02-2021 16:06

7.73 klaczkow



Bardzo często popełniam ten sam błąd: mnożę wynik razy ilość permutacji elementów, mimo że uwzgledniłam już to w kombinacjach. Nie rozumiem jednak dlaczego jest już  to uwzględnione.  proszę o radę 


permutacje Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 02-03-2021 09:00

O jedno 3! za dużo. I nie za bardzo rozumiem wyjaśnienia które napisałeś dla 3!. 

Mnożymy raz razy 3! i wyjaśnienie powinno być "wybór podgrup dla drużyn A, B, C". 

Kolejność drużyn jest nieważna, zatem nie możemy mnożyć razy ich permutacje. 


niewyspana 03-03-2021 10:27

tak i to rozumiem jak najbardziej, chodzi mi o to, że poprzez kombinacje wybieram zbiory 3 drużyn, które przyporządkowuje do odpowiednich grup. najpierw wybieram 3 do grupy pierwszej, następnie 3 do drugiej, a na końcu trzy do grupy trzeciej. teraz moja intuicja podpowiada mi że równie dobrze pierwszą grupę trzech wybranych drużyn mogę przyporządkować do grupy drugiej albo do grupy pierwszej, tak samo drugą trójkę drużyn mogę nie tylko przyporządkować do grupy drugiej, ale również do pierwszej lub trzeciej itd, analogiczna sytuacja dla drużyny trzeciej. biorąc pod uwagę te opcję pomnożyłam razy 3!


jarosinski 03-03-2021 11:24

Troszkę nie doprecyzowane zadanie- zakładamy, że kolejność tych grup nie jest ważna. Po prostu wsadzamy do nich po kolei trzy drużyny.