wiktor 744 wyśw. 01-03-2021 10:50

Jednrodna belka o długości 12m

Jednorodna belka o długości 12m jest utrzymywana w swoim położeniu za pomocą poziomej liny, przymocowanej do jej górnego końca, i zawiasu(zawias zamocowany do ściany). Naprężenie liny wynosi 400N.


Polecenie: Oblicz ciężar belki oraz składowe: poziomą i pionową siły działającej na belkę ze strony zawiasu. Od czego zacząć to zadanie? Zadanie dosyć krótkie aczkolwiek nie wiem co dokładnie powoduje zawias w tym zadaniu.


Fizyka Bryła sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-03-2021 20:31

Chętnie bym pomógł, ale szczerze mówiąc nie wiem niestety jak położona jest belka (i przy okazji lina i zawias), bez tego raczej ciężko ruszyć. Zapewne jest do tego zadania jakiś rysunek obrazujący opisywaną sytuację?


wiktor 02-03-2021 10:32

Niestety nie ma żadnego obrazka do tego zadania. Jedyne co wiem to to, że lina jest przypięta poziomo do górnego końca belki, a zawias zamocowany do ściany


s.gugula 03-03-2021 21:11

Hmm, no to szczerze mówiąc ciężko mi tutaj powiedzieć coś konkretnego, bo nie wiadomo jak ułożona jest ta belka. Jeśli lina jest ułożona poziomo, to przypuszczam, że może być tak, że ta belka od dołu spoczywa na jakimś podłożu, umieszczona jest do niego pod jakimś kątem i jej górny koniec jest utrzymywany przez tę poziomą linę przymocowaną swoim drugim końcem do ściany. Ale to tylko takie moje przypuszczenia.

W każdym razie w tego typu zadaniach, gdzie jakieś ciało ma spoczywać (tu: belka ma utrzymywać swoją pozycję) należy zastosować warunek na spoczynek w kontekście ruchu postępowego (siły działające na dane ciało mają się równoważyć) oraz na spoczynek w kontekście ruchu obrotowego (momenty sił działające na dane ciało muszą się równoważyć). Stąd wnioskuje się jakie warunki muszą spełniać działające na to ciało siły.