Vapid 473 wyśw. 02-03-2021 14:53

356/1.3

2. Gdy dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego, padający na daną powierzchnię foton jest od niej odbijany i przekazuje on część swojej energii elektronowi z powierzchni.

3. Gdy powierzchnia metalu oświetlana jest światłem lampy o niezbyt wysokim natężeniu światła, wybijany z powierzchni metalu elektron przejmuje energię tylko od jednego fotonu.


2. Czy w tym przypadku fałsz, chodzi o to, że elektron pochłania całą energię fotonu, a nie tylko jej część?

3. Niezbyt rozumiem, czemu w tym przypadku występuje prawda, przecież ZAWSZE foton wybija maksymalnie jeden elektron, a nie tylko kiedy światło ma niezbyt wysokie natężenie.


Efekt fotoelektryczny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-03-2021 21:52

2. Chodzi o to, że w przypadku zjawiska fotoelektrycznego padający foton nie odbija się od powierzchni, na którą pada, ale jest absorbowany (mówiąc kolokwialnie "znika").

3. Tak, ale tu nie chodzi o to ile elektronów może zostać wybitych przez jeden foton (bo to faktycznie jest po prostu jeden elektron), ale o to czy kilka fotonów może niejako "złożyć" się ze swoją energią na wybicie jednego elektronu - w sytuacji gdy np. energia pojedynczego fotonu jest niewystarczająca do wybicia elektronu, ale gdyby dodać do siebie energie kilku fotonów, to już taka energia byłaby wystarczająca - takie tzw. zjawiska wielofotonowe faktycznie mogą wystąpić w przypadku gdy natężenie światła jest bardzo wysokie. Stąd pojawiło się tam hasło, że bierzemy pod uwagę niezbyt wysokie natężenie światła.