Ryzyk Fizyk 1210 wyśw. 04-03-2021 00:16

ZZ.159.3/150



Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć, jak oszacować tutaj niepewność pomiaru oporu? Nie do końca rozumiem skąd biorą się wzory podane w odpowiedzi. Jak postępować, kiedy mamy niepewności pomiarowe dwóch danych, a musimy oszacować niepewność trzeciej, która jest ich ilorazem? 


Fizyka kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-03-2021 12:58

Podawaliśmy sobie ten wzór na zajęciach, jest on dokładnie taki jak w odpowiedziach, a zatem w przypadku ilorazu najlepiej jest zastosować od razu wzór z niepewnością względną, bo jest to po prostu suma niepewności względnych składowych: R = U/I, a zatem deltaR/R = deltaU/U + deltaI/I. Jeśli potrzebna jest wartość bezwzględna, to przemnażamy wszystko przez R.

Wyprowadzenia powyższego wzoru nie trzeba znać, a bierze się on tak naprawdę z definicji niepewności funkcji złożonej z wykorzystaniem pochodnych (tzw. prawo przenoszenia niepewności): deltaR = pierwiastek( ((dR/dU)*deltaU)^2 + ((dR/dI)*deltaI)^2 ), gdzie dR/dU to pochodna z R liczona względem U (I przyjmujemy jako stałe), analogicznie liczy się dR/dI. Można o tym więcej poczytać np. tu: http://www.ftj.agh.edu.pl/zdf/danepom.pdf, choć jest to już lektura bardziej pomocna na pierwszy rok studiów.


Ryzyk Fizyk 07-03-2021 21:35

Dziękuję bardzo za odpowiedź