delta 1197 wyśw. 04-03-2021 19:13

Arkusz III Operon zad 3.3

Oblicz średnią szybkość orbitalną księżyca Kallisto.


Gubię się już trochę w tych wzorach dotyczących ciała okrążającego drugie ciało. Nie rozumiem kiedy używamy tego 2piR/T, a kiedy tego podobnego do wzoru na pierwszą prędkość kosmiczną(zdj). Szczególnie po zrobieniu zadania ZZ.187.3 już chyba nic nie rozumiem, bo wydaje mi się że to jest analogiczna sytuacja do tej w tym zadaniu (3.3), a jednak trzeba skorzystać z innego wzoru. Pomocy...:(


prędkość orbitalna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-03-2021 13:32

Tak naprawdę są to te same wzory, tyle, że zapisane na inny sposób. Zauważ, że w przypadku obu tych zadań możesz użyć albo wzoru v = 2*pi*r/T albo wzoru v = pierw(GM/r) i wyniki wyjdą Ci praktycznie takie same :) można zatem używać ich obu, czasami po prostu użycie jednego z nich jest nieco łatwiejsze (szybsze) z uwagi na podane w treści zadania dane.


delta 07-03-2021 17:45

Właśnie miałam takie zadanie na próbnej maturze i przez to, że skorzystałam z tego wzoru wyszedł mi zły wynik (na niebiesko jest poprawny), nie rozumiem co mam źle...


s.gugula 09-03-2021 12:27

Ok, tu mamy do czynienia już nieco inną sytuacją, bo w tym przypadku masa Charona jest na tyle duża w stosunku do masy Plutona, że nie możemy założyć, że zwyczajnie Charon krąży wokół Plutona, a Pluton jest nieruchomy. Tutaj oba te ciała będą krążyły wokół wspólnego środka masy, co jest zresztą wprost napisane w treści, a zatem Charon nie krąży po orbicie kołowej, w centrum której jest masa M (masa Plutona), toteż wzór v = pierw(GM/R) nie ma akurat w tej sytuacji zbytniego zastosowania. Ponadto gdyby nawet taka sytuacja miała miejsce, to tam do wzoru należałoby wrzucić masę Plutona, a nie tak jak to zrobiłaś masę Charona, ale rozumiem, że to zwykła pomyłka.


delta 09-03-2021 15:17

Rzeczywiście nieźle poplątałam, dziękuję za pomoc