zygzag mcqueen 516 wyśw. 06-03-2021 17:37

II 1.2/339

1.2 Zaznacz na rysunku wektor indukcji pola magnetycznego, w którym znajduje się przewodnik.


W odpowiedziach indukcja B zaznaczona jest w górę. Czy nie jest to błąd? To prawda, siła Lorenza działająca na elektron jest skierowana w lewo, ale na proton już w prawo. Przy korzystaniu z reguł bierze się pod uwagę siłę działającą na proton, a później biorąc pod uwagę ze jest to elektron, daje się przeciwny zwrot. Jeśli w tym przypadku bierzemy sile działająca na proton (w prawo) to indukcja powinna być skierowana w dol. Czy coś zle myślę?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-03-2021 14:22

Możemy faktycznie podejść do tego tak, że wyznaczymy siłę działającą na tak samo poruszający się proton i dla elektronu weźmiemy jej przeciwny zwrot. Żeby siła działająca na poruszający się "w górę" przewodnika proton była w prawo, to indukcja musi być jednak zwrócona w górę, czyli zgodnie z tym co jest w odpowiedziach (kręcę śrubą od wektora prędkości v do wektora B). W razie dalszych niejasności proszę pytać, podeprzemy się wtedy odpowiednim rysunkiem.


zygzag mcqueen 07-03-2021 21:31

Dlaczego proton porusza się w górę? Myślałam, ze natężenie I pokazuje ruch ładunków dodatnich czyli „w dół”


s.gugula 09-03-2021 12:32

No tak, w tym przypadku proton porusza się faktycznie "w dół", ale chcąc użyć metody wyznaczania wektora siły Lorentza, którą sam zaproponowałeś, patrzymy najpierw jaka siła działałaby na proton, który poruszałby się tak jak elektron, dla którego tę siłę chcemy wyznaczyć, czyli w górę.
Ja podchodzę do tego tak - mam cząstkę (tu: elektron), widzę, że porusza się ona w górę, a działająca na nią siła ma być zwrócona w lewo -> stosuję regułę śruby prawoskrętnej w taki sposób, żeby śruba wykręcała się w prawo, bo elektron jest naładowany ujemnie (więc zwrot ruchu śruby musi być przeciwny do zwrotu siły Lorentza). Stąd widzę, że wektor indukcji musi być w górę.