Ryzyk Fizyk 550 wyśw. 07-03-2021 21:48

1/333 Kurs maturalny fizyka



Mam pytanie czy w pierwszym podpunkcie przy dowodzeniu mógłbym skorzystać z faktu, że droga s1 jest dłuższa niż droga s2?

Czy w drugim podpunkcie mogę wykorzystać to czego dowiodłem w pierwszym, czyli że v1>v2?

I prosiłbym o wytłumaczenie skąd biorą się odpowiedzi na pytania z czwartego podpunktu, gdyż nie do końca to rozumiem


Fizyka kurs maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-03-2021 13:07

Pp 1) Tak, można wykorzystać fakt, że s1 > s2, tyle, że tak czy siak należałoby to najpierw pokazać, że faktycznie tak jest (sam rysunek raczej nie jest odpowiednim argumentem, choć może udałoby się to wykłócić na maturze ;)).

Pp 2) Jak najbardziej można (tak nawet jest to zrobione w odpowiedziach).

No cóż, z równania Bernoulliego wynika, że jeśli np. powietrze opływające jakiś obiekt porusza się w pewnym miejscu szybciej niż w innym, to w tym miejscu występuje niższe ciśnienie, co wiąże się z działaniem mniejszej siły - stąd pośrednio bierze się powstawanie siły nośnej i stąd może to też odpowiadać za właśnie (również pośrednio) zrywanie dachów (nad dachem pojawia się mniejsze ciśnienie, a zatem mniejsza siła "dociska" dach do budynku). W zdaniu drugim zmiana ciśnienia wraz z prędkością nie ma żadnego znaczenia - efekt tam opisywany to tzw. efekt Coriolisa i faktycznie jest on związany po prostu z ruchem obrotowym Ziemi.


Ryzyk Fizyk 15-04-2021 20:34

Dziękuję za odpowiedź