Mi 568 wyśw. 13-03-2021 20:31

5.1 (b) Kurs maturalny fizyka

Aby po dostawieniu soczewki rozpraszającej uczniowie mogli obserwować na ekranie ostry obraz lampki musieli oni...


Rozumiem, że soczewka dostawiona (rozpraszająca) musi stać przed soczewką skupiającą (bliżej lampki), a za nią (bliżej ekranu) soczewka skupiająca, ponieważ jakby było odwrotnie to po przejściu przez soczewkę rozpraszającą obraz by nie powstał. Dlaczego więc musimy oddalić ekran, a nie go przybliżyć?


Fizyka optyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2021 12:00

To w jakiej kolejności ustawione są soczewki to nie ma znaczenia, ważne jest to czy już powstały układ dwóch soczewek jest skupiającym czy rozpraszającym, a to możemy wywnioskować np. z równania, które pojawiło się na zajęciach (i które jest również podane w dalszej części tego zadania), czyli 1/f = 1/f1 + 1/f2. Jeśli nawet bliżej ekranu będzie znajdowała się soczewka rozpraszająca, to na ekranie i tak może jak najbardziej pojawić się obraz, ponieważ warto zauważyć, że jeśli przed taką soczewką stoi soczewka skupiająca, to promienie świetlne wychodzące pierwotnie z jakiegoś punktu przedmiotu już po przejściu przez soczewkę skupiającą są w pewien sposób załamane, a więc dla soczewki rozpraszającej nie są już one niejako promieniami wychodzącymi z jednego punktu - stąd, po ich dalszym załamaniu w soczewce rozpraszającej i tak mogą one się gdzieś dalej przeciąć, dając rzeczywisty obraz.

Samo oddalenie ekranu można tłumaczyć obrazowo tak, że soczewka rozpraszająca rozproszyła nieco promienie świetlne, które po przejściu przez samą soczewkę skupiającą przecinały się w określonej od niej odległości, skoro teraz się nieco rozproszyły, to oznacza to, że przetną się tym razem nieco dalej od takiego już układu soczewek. Można to też pokazać obliczeniowo korzystając ze wzoru 1/f = 1/f1 + 1/f2 i następnie z równania soczewki.