ADRYAN11 751 wyśw. 15-03-2021 21:29

2/92 cz I Praca domowa

Wśród prostokątów, których dwa wierzchołki należą do paraboli o równaniu y=(x+3)^2, zaś dwa pozostałe na prostej k:y=4, znajduje się taki, którego pole jest największe. Oblicz współrzędne wierzchołków tego prostokąta i jego pole.


Nie założyłem od razu, tak jak jest to zrobione w kryteriach, że x-owa punktu A leży po jeden ze stron osi symetrii paraboli (założyłem że dziedzina to (-5,-1). Przez co nie mogłem opuścić wartości bezwzględnej na długości odcinka jednego z boków prostokata. Czy coś takiego co napisałem w pkt4 (zazn. czerwona ramka) przeszłoby na maturze? 




optymalizacja Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Drzazgusia 15-03-2021 22:06

Kliknęłam już napisz komentarz, a niestety nie dałam go rady usunąć. 


... 15-03-2021 23:21
Tak na przyszłość, jak nie jesteś pewna odpowiedzi to staraj się nie odpowiadać, ponieważ nie daje to w żaden sposób odpowiedzi pytającemu, a później zapytanie nie wyświetla się innym użytkownikom i Panu Jarosińskiemu.

jarosinski 16-03-2021 08:56

Jeśli problem jest symetryczny (tak jak tutaj) to na 100% można założyć, że rozwiązuje się zadanie po "jednej ze stron osi symetrii". Później należy napisać drugie rozwiązanie- symetryczne do niego. 


<3 17-03-2021 12:48

@ADRYAN11

Mógłbyś dokończyć to zadanie, ponieważ wszystko co robisz jest dla mnie logiczne, ale jest inna dziedzina, znak w funkcji optymalizowanej i ostatecznie inna argument dla którego funkcja przyjmuje maximum.


ADRYAN11 17-03-2021 15:43

Jasne, przesyłam rozwiazanie :) Na rysunku dołaczam wyjaśnienie