ola 599 wyśw. 16-03-2021 21:26

Naładowana kulka na nici

Dwie małe kulki o masie 1 g każda wiszą na nieważkich niciach o długości 0,5 m każda, stykając się ze sobą. Obie kulki

zostają następnie naładowane jednakowymi ładunkami q. W wyniku odpychania kulki oddalają się na odległość 1 cm. Oblicz

wartość ładunku q.


Chciałam to wyliczyć z ze wzoru z prawa Coulomba lecz nie mam siły oddziaływania. Wydaje mi się że trzeba coś z siłą ciężkości zrobić ale nie wiem jak.


fizyka elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-03-2021 12:23

Siłę ciężkości działającą na każdą z kulek łatwo obliczymy (F = mg). Trzeba ponadto zauważyć, że skoro kulki rozchyliły się tak, że między nimi jest 1 m odległości, to obie odchyliły się od pionu o kąt 45 stopni. Każda z kulek spoczywa, więc działające na nie siły się równoważą. Siły działające na jedną taką kulkę to siła ciężkości, siłą Coulomba i siła naciągu linki. Ponieważ kąt odchylenia wynosi 45 stopni, to siłą Coulomba co do wartości musi być równa sile ciężkości (graficznie na wektorach: siła naciągu jest przekątną kwadratu, którego krawędziami są siły ciężkości i Coulomba). Z tego porównania ich wartości dostaniemy ładunek q.