Czerwonaaa 603 wyśw. 16-03-2021 22:21

6.4/339

3) Gdy siła elektromotoryczna indukowana w uzwojeniu osiąga maksymalną wartość, to strumień indukcji pola magnetycznego przechodzący przez powierzchnie wirnika jest wówczas równy zero. 



Według klucza zdanie jest prawdziwe, ale czy nie jest tak, że żeby siła elektromotoryczna osiągnęła maksymalną wartość to strumień również musi osiągać maksymalną wartość? A aby to zaszło to cos(B;S) musi być maksymalny, a będzie tak gdy cosa=1 czyli kąt będzie równy 0 lub 180 stopni? 
Fizyka zadanie domowe elektromagnetyzm P/F Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-03-2021 11:17

Nie, siła elektromotoryczna osiąga maksymalną wartość nie wtedy, gdy strumień jest maksymalny, ale gdy szybkość zmiany strumienia jest maksymalna. Wnioskujemy to na podstawie wzoru z prawa Fardaya: E = - deltaFi/deltat. Czyli wtedy, gdy zmiana funkcji cos jest największa. Funkcja cosinus zmienia się najszybciej dla kąta 90 stopni, stąd wirnik jest ułożony wtedy równolegle do linii pola. To, że funkcja cos zmienia swoją wartość najszybciej dla kąta 90 stopni można wywnioskować na przykład z wykresu funkcji cosinus, a formalnie matematycznie można byłoby to sprawdzić obliczając pochodną cosinusa - jest to -sin, więc co do wartości bezwzględnej maksimum pochodnej przypadnie faktycznie na 90 stopni (czyli tam zmiana funkcji cosinus będzie najszybsza). Podobne zadanie pojawiło się na maturze w 2017 roku (zadanie nr 3.3, strona 164 w książce).