Grzegorz.p7 584 wyśw. 20-03-2021 15:27

zad 6/9, kurs maturalny rozszerzony

Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny, w którym kąt miedzy dwiema przeciwległymi krawędziami bocznymi ma miare aalfa. odleglosc wierzcholka podstawy ostroslupa od przeciwleglej krawedzi bocznej jest rowna d. oblicz objetosc tego ostroslupa. Przedstaw wynik w najprostszej postaci

czy taki uklad jest poprawny? z tego by wychodzilo ze nawet odcinek d jest nam niepotrzebny. Jeśli tak to ile moge sobie punktów za to przynać?




matematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 21-03-2021 15:25

Skąd wzięły ci się tam proporcje 1/3 d i 2/3 d skoro to nie jest trójkąt równoboczny?


Grzegorz.p7 21-03-2021 15:34

nie wiem czemu sobie tak napisałem, ale to i tak bez znaczenia, nie używałem tej błędnej proporcji a w zasadzie odcinka d, pytanie było tylko o ten układ i ilość punktów za nie


... 21-03-2021 15:49

Póki co wszystko gra (sam układ jak najbardziej poprawny) natomiast tutaj jest błąd nie pomnożyłeś ,,l'' 

Możesz mieć spore problemy w doprowadzeniu do wyniku w najprostszej postaci, ponieważ podjąłeś się ciekawego wyzwania, nie wykorzystując darmowej danej ,,d''.


Grzegorz.p7 21-03-2021 16:01
okej dziękuje, jednak zrezygnowałem z tej drogi, jest to zbyt czasochłonne. Punktów powinienem sobie przyznac 0?

... 21-03-2021 16:06

Znaczy za sam układ dałbym punkty, bo jest poprawny, chcąc nie chcąc doszedłbyś do prawidłowego pełnoprawnego rozwiązania, na maturze być może za błąd by ci nie wyzerowali punktów tylko za pomyłkę obliczeniową skasowali tylko jeden, natomiast w tym przypadku przyznałbym 1punkt za układ :)