<3 574 wyśw. 20-03-2021 17:39

2016.15



Licząc pewne zdanie, gdzie najpierw trzeba było policzyć odległość spodka wysokości od krawędzi bocznej zauważyłam, że ta odległość wynosi dokładnie tyle samo co wysokość trójkąta DBE. Czyli OE jest prostopadłe do SC. Sprawdziłam to w tym zadaniu i też tak wychodzi. I teraz moje pytanie brzmi czy to jest przypadek w tym zadaniu i w innym które robiłam czy zawsze tak jest (niebieski kąt prosty) jeśli tak to mógłby to ktoś jakoś udowodnić?


Kąt prosty Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 21-03-2021 15:23

dałem pierwszy komenatrz, ale okazało się ze pomyliłem boki, i zle to wyjasniłem.

Ale wydaje mi się ze tak jest bo najkrótsza odległość zawsze pada pod kątem prostym


<3 21-03-2021 15:47

Ale jak udowodnić ze to jest najkrótsza odległość? Robiąc inne zadania zauważyłam ze tak jest zawsze


Grzegorz.p7 21-03-2021 15:55

niestety nie wiem, dodałem komenatrz bo źle zrozumiałem twoje pytanie, i potem zmieniłem zeby nie zostawiac bezsensu pustego komenatrza lub komentarza odpowiadajacego na inne pytanie niz zadane. Wieczorem jak wróće, spróbuje to udowonić, ale na ten moment niestety nie wiem


jarosinski 22-03-2021 23:02

Tak, to zachodzi zawsze. Zacytuję wikipedię: Kątem liniowym kąta dwuściennego nazywa się kąt płaski będący częścią wspólną tego kąta dwuściennego oraz płaszczyzny prostopadłej do jego krawędzi

https://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_dwu%C5%9Bcienny