Grzegorz.p7 558 wyśw. 23-03-2021 12:37

zad 15, arkusz II

Dany jest trapez na którym opisano i wpisano okrąg. Okrąg wpisany w trapez ma promień długości 4cm. Dla jakich długości podstaw pole trapezu jest najmniejsze


Zrobiłem to zadanie tak jak w kryteriach za drugim podejściem, ale za pierwszym napisałem taką funkcje liniową, dałoby się jakoś policzyć?



matematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 24-03-2021 19:12

Musisz uzależnić jakoś ,,c'' od podstaw, inaczej nie dojdziesz do rozwiązania.


Grzegorz.p7 24-03-2021 19:17
8c jest funkcja liniową to czy najmniejsze pole nie bedzie dla najmniejszego możliwego c?. w zadaniu pytają o najmniejsze pole i dla jakich to podstaw, to jak wylicze c, to mam a+b=2c, i (b-a/2)^2+4^2=c^2, czyli wylicze podstawy. bo mam uklad dwa na dwa

... 24-03-2021 19:24

Okej, jeżeli uda ci się zbadać, dla jakiego ,,c'' pole będzie największe nie uzależniając go od innych zmiennych to proszę bardzo, ale moim zdaniem i tak matematyka sprowadzi cię do punktu wyjścia, możesz sprawdzić i się podzielić. 
Mam też z kolei inne pytanie, czy dziedzina wyszła ci taka sama jak w kryteriach do tego zadania?


Grzegorz.p7 24-03-2021 19:49

1) nie wiem jak określić to najmniejsze c, jego dziedzinne, wlasnie stad pytanie tutaj.

2) w zadaniu jak robiłem dałem dziedzinne tylko a>0, ale teraz jak pytasz popatrzyłem i zastanawiam sie czy nie musi byc warunku (a-b)/2 >= 0 i a>0 i wtedy dziedzinna to a nalezy od <8,+oo), o nim pomyślałeś czy jeszcze o jakims innym warunku?


... 24-03-2021 19:57

1) No właśnie, z tym jest zawsze największy problem dlatego nigdy nie dopisuje się niewiadomej! Tzn. jeżeli masz wyliczyć max pole i liczysz je ze wzoru 1/2(a+b)*h to postaraj się uzależnić wszystko od zmiennych które masz, bo później są problemy z ustaleniem dziedziny dla ,,c'' bo nie masz żadnego punktu odniesienia i chcąc nie chcąc i tak będziesz musiał wrócić do początku.

2) Chodziło mi właśnie o ten warunek co napisałeś, już dodałem post na forum i poprosiłem Pana Jarosińskiego o zerknięcie tam :)


Grzegorz.p7 24-03-2021 19:59
zadanie zrobiłem normalnie, ale to bylo po prostu pierwsze podejscie i chciałem się dowiedziec czy jest taka mozliwosc zeby to policzyć a jesli jest to jaka

jarosinski 24-03-2021 23:09

Zerknij proszę tutaj. Tu omawiałem podobny problem:

https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1615292686-391