delta 855 wyśw. 24-03-2021 18:24

Matura próbna fizyka 2021 marzec zad. 4.2



Chciałabym się dopytać o zadanie, które pojawiło się na maturze próbnej, bo na kursie uczyliśmy się, że gdyby to ciało nie miało sprężyny z drugiej strony to Ekmax miałoby w położeniu równowagi, czyli rozumiem, że byłoby to w -A(?) jednak to ma sprężynę jeszcze z drugiej strony i prawidłowa odp to B, co w sumie jest całkiem logiczne, jak wyobrażam sobie ruch tej sprężyny, ale właśnie robiąc zadania domowe przyzwyczaiłam się, że to jest inaczej...
Chyba sobie pomieszałam wszystko, może umiałby ktoś mi wytłumaczyć od początku dlaczego w ogóle ciało ma największą prędkość w położeniu 2(Patrz screen z tablicy), a nie w 3? :(


sprężyna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-03-2021 01:20

Rozumujesz bardzo dobrze - w położeniu równowagi prędkość w ruchu harmonicznym jest największa (nieważne czy to wahadło, czy masa na jednej sprężynie, czy masa na dwóch sprężynach tak jak w tym zadaniu czy jakikolwiek inny układ, w którym jakieś ciało porusza się ruchem harmonicznym wokół położenia równowagi). To samo było zresztą podane na zadaniach, natomiast wydaje mi się, że Twoje pomieszanie bierze się może z niefortunnej interpretacji rysunku z zajęć - mianowicie położenie równowagi nie znajduje się tam w położeniu nr 3, ale w położeniu nr 2! Położenie nr 3 to jakieś pośrednie położenie między położeniem równowagi, a maksymalnym wychyleniem (nr 1). Czyli np. na lewo od położenia równowagi nr 2 możnaby dorysować inne możliwe położenia, w tym maksymalne wychylenie w lewo.


delta 28-03-2021 12:26
To bardzo wiele wyjaśnia, dziękuję za pomoc! : )

s.gugula 28-03-2021 16:04

Nie ma problemu :)