opol 1002 wyśw. 25-03-2021 00:20

Arkusz3/12

Pięć liczb w ustalonej kolejności tworzy ciąg. Trzy pierwsze tworzą ciąg arytmetyczny, a trzy ostatnie ciąg geometryczny. Iloczyn drugiego i trzeciego wyrazu jest równy czwartemu wyrazowi, iloczyn pierwszego i trzeciego wynosi -7, a suma drugiego i czwartego wynosi 24. Oblicz środkowy wyraz pięciowyrazowego ciągu.


Stworzyłem układ równań z 5 równaniami. Obliczyłem to zadanie (z pomocą kolegi, który też dodał post o tym zadaniu) ale chciałbym się dowiedzieć jakie powinno być rozumowanie w takim zadaniu?


ciągi Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 25-03-2021 00:29

Musisz stworzyć  jedno równanie z jedną niewiadomą i jest to mozliwe wtedy gdy masz tyle samo równań co zmiennych(niezależnych od siebie, czyli kazdy niesie inna wiadomość)

załóżmy ze masz

a+b=c

2b+c=1

a+c=2

Oczywiscie jest to bardzo prosty uklad(byc moze nie ma rozwiazania, wymyslilem go teraz)

najmądrzejsze w takim wypadku byłoby połączenie równania 2 i 3, bo to pierwsze ma 3 zmienne, a tamte po dwie, wiec od razu bedziesz mogl uzaleznic te dwie zmienne od siebie, a w przypadku równania 1 nie jest to mozliwe

Teraz załóżmy ze masz taki uklad

a+c =2b^2

a^=12+c

ac=a+c

w takim wypadku warto zauwazyc ze tutaj a+c występuje w dwóch równaniach wiec za a+c mozna podstawic drugą strone przez co dostaniesz ac=2b^2 i teraz z drugiego równania wyznaczasz c i mozesz dzięki temu znów uzaleznic zmienne od siebie

W skrocie chodzi o to zeby po kolei uzalezniac zmienne od siebie az dojdzie sie do rownania z jedna niewiadomą

Z tego co Pamietam to na lekcji z ciagow przy rozwiązywaniu ciągów podawał jak w takich sytuacjach myslec 


wikusiak00 25-03-2021 11:40

@Grzegorz.p7 


mógłbyś pokazać jak rozwiązałeś po kolei to zadanie ? bo nigdzie nie moge wcisnąć równania d2=ce


Grzegorz.p7 25-03-2021 12:34



dp.1 26-03-2021 18:43

Jakby ktoś szukał innego pomysłu na układ do rozwiązania zadania to załączam tutaj. ( Po kropkach jest przeliczona i uproszczona forma)


X Æ A-12 28-03-2021 20:22

Co jeśli nie wykorzystamy w ogóle d^2=c*e?

Bo bez tego układ równań też wychodzi.


Grzegorz.p7 29-03-2021 00:37

@albi

musisz sprawdzić potem czy dla tego warunku tez zachodzi ze uklad ma rozwiązanie, mogloby sie okazac ze nie pasuje rozwiązanie i dostalibysmy uklad sprzeczny


X Æ A-12 29-03-2021 12:49
tak zrobiłem, dzięki!