... 674 wyśw. 26-03-2021 02:20

Arkusz 4/zadanie 16

Dany jest odcinek o długości k, który dzielimy na dwie części. Z tych dwóch odcinków tworzymy prostokąt. Jak należy podzielić ten odcinek aby uzyskany prostokąt miał największe pole? Wyznacz pole tego prostokąta.


Czy mógłby ktoś wyjaśnić polecenie? Nie rozumiem momentu w którym dzielimy odcinek na dwa odcinki, przykładowo odcinek o długości 10 cm dzielę na odcinek o długości 4 cm i 6 cm i następnie mam z tych dwóch odcinków utworzyć prostokąt? Jak utworzyć prostokąt z dwóch odcinków, mamy je później jakoś podzielić?


zadanie optymalizacyjne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Lelum Polelum 26-03-2021 10:44

Chodzi o to, że jeden odcinek odpowiada długości dwóch boków prostokąta, a drugi kolejnym dwóch.: np może być prostokąt którego długości boków będą wynosić 6/6/4/4.


Grzegorz.p7 26-03-2021 10:51
@Lelum Polelum, ale skad my mamy to wiedziec? Powinno być to chyba wprost napisane? Tak samo nie zrobilem calego zadania przez niezrozumienie o co chodzi, 

Lelum Polelum 26-03-2021 10:58

"Z tych odcinków tworzymy prostokąt" nie jest napisane, że "Z tych odcinków tworzymy prostokąt w taki sposób, że dzielimy je na pół", czy w jakimkolwiek innym stosunku, to co podzieliliśmy z odcinka k zostaje już całym odciekiem i w poleceniu nie ma mowy o tym by dalej jakoś ten odcinek przekształcać. 


... 26-03-2021 11:01

@Lelum Polelum

Nie zgodzę się z tobą. Jest wprost napisane, że odcinek dzielimy na dwie części. Jeżeli odcinek dzielimy na dwie części to mamy dwa odcinki. Jest napisane że z dwóch odcinków tworzymy prostokąt. I w tym momencie moim zdaniem zadanie jest niejasne, bo jak mamy z dwóch odcinków utworzyć prostokąt? 


Lelum Polelum 26-03-2021 11:10

Mi się wydaje, że chodzi o to, że odcinki które otrzymaliśmy przez podzielenie odcinka k odpowiadają długością boków prostokąta. Bo równie dobrze moglibyśmy wziąć odcinki (jeśli k=10) 2.5 oraz 7.5 i z tego stworzyć kwadrat 2.5/2.5 albo odcinki 5 i 5, i z tego również zrobić kwadrat 2.5/2.5. Bo idąc dalej waszym sposobem myślenia nie pisze nic, że z jednego odcinka wyciągniętego z k mamy utworzyć dwa boki itd.. A i jeszcze mam pytanie z jakiego arkusza pochodzi to zadanie? Bo jestem na 100% pewien, że w oficjalnym arkuszu nie pojawiłoby się zadanie z taka nieścisłością w poleceniu. 


... 26-03-2021 11:13

@Lelum Polelum

Właśnie w tym problem, że możemy się domyślać, że jest tak jak mówisz natomiast z treści to nie wynika. 
Bo jeżeli jest tak jak mówisz to wychodziłoby na to, że mamy jeden odcinek podzielić na dwa odcinki i dwa boki prostokąta mają być długości jednej części a dwa boki drugiej części natomiast nie jest to napisane. 
,,Z tych dwóch odcinków tworzymy prostokąt"


Lelum Polelum 26-03-2021 11:23

No właśnie dlatego wydaję mi się, że powinno się domyślać w te stronę, że te długości odpowiadają długością boków, a nie, że z tych odcinków jeszcze ucinamy kolejne na boki prostokąta, bo jakby wtedy musiała wyglądać funkcja optymalizacyjna? Trzeba by było rozpisywać optymalizację dla różnych przypadków, a szczerze powiedziawszy nie widziałem jeszcze nigdy takiego zadania, żeby funkcje optymalizacyjne rozpatrywać dla różnych możliwości. 

A jak to jest zrobione w odpowiedziach do arkusza? Czy nie masz dostępu do odpowiedzi? 


... 26-03-2021 11:25

Oczywiście w kryteriach jest tak jak mówisz, co nie zmienia faktu, że polecenie jest niejasne.


Lelum Polelum 26-03-2021 11:27

Zgadzam się z tobą w 100%, że polecenie jest napisane w bardzo głupi sposób, wystarczyłoby dodać dwa słowa żeby to polecenie stało się łatwe do zrozumienia. 


<3 26-03-2021 15:34



Czy taki sposób rozwiązania jest prawidłowy? Trochę różnie się od tego, który jest w kryteriach jednak ostatecznie wynik jest ten sam 


... 26-03-2021 15:50

Ciekawy sposób i moim zdaniem najbardziej wpasowywałby się w polecenie.


Adamz 28-03-2021 15:10

Ja uznałem że te 2 odcinki dzielimy na pol jeszcze i w ten sposób rozwiązałem zadanie, zastanawiałem się sporo, no i sam nie wiem do końca czy źle zrobiłem czy nie bo można to też tak interpretować 


Adamz 28-03-2021 15:19

Myślicie że mogę sobie zaliczyć max pkt?