Koala 512 wyśw. 27-03-2021 14:59

Arkusz2 "zdasz to" z18



Mógłby mi ktoś krok po kroku wytłumaczyć to zadanie i co z czego wynika?


fizyka arkusz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 28-03-2021 23:09

W zasadzie odwołam się tu po prostu do odpowiedzi, bo wydaje mi się, że są one podane do tego zadania w dość jasny sposób.

1) W pierwszym pytaniu można łatwo wyznaczyć zwrot siły Lorentza działającej na obecne w dysku elektrony (lub tak jak w odpowiedziach na ładunki dodatnie, którymi byłby np. jony atomów dysku) - stosujemy regułę śruby prawoskrętnej, pamiętając jednocześnie, że wektor prędkości w ruchu po okręgu jest styczny do okręgu w danym punkcie. Jeśli zrobiliśmy to dla elektronów to kierunek ruchu śruby prawoskrętnej trzeba odwrócić, bo elektrony mają ładunek ujemny! Koniec końców elektrony będą uciekały do brzegów dysku, więc tam będzie niższy potencjał.

2) Może być cokolwiek co wytworzy pole magnetyczne ukierunkowane jak na rysunku, elektromagnes również. Te dwa rodzaje połączenia podane w rozwiązaniach sa już jak dla mnie nadmiarowym kombinowaniem, raczej nikt o coś takiego nie zapyta na maturze, a jeśli już to na pewno nie w tak niejasny sposób.

3) Raz wprawione w ruch urządzenie nie może działać wiecznie - byłoby to perpetuum moblie, które nie istnieje, łamałoby to np. zasadę zachowania energii.