karo022 638 wyśw. 31-03-2021 21:41

zad7-arkusz VIII

y


Wytlumaczyl by mi ktos to zadanie?


matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Cas 02-04-2021 12:27

Na początek trzeba zauważyć, że krótszy bok dużego prostokąta to jest średnica dużego okręgu, skąd obliczamy promień R=28 oraz różnica między krótszym bokiem dużego prostokąta i krótszym bokiem małego prostokąta to są dwa promienie małego okręgu i stąd r=10 (to widać z rysunku). 

Następnie narysowałam trójkąt ABC: A to środek dużego okręgu, B i C to środki małych okręgów. Boki wynoszą: |AB|=|AC|=R+r=38 i |BC|=36 (jest to krótszy bok małego prostokąta) i obliczyłam jego pole. 

Potem wzięłam pod uwagę wycinki kola: niebieski I i różowy II. 

Z twierdzenia cosinusów w trójkącie ABC obliczyłam kąt alfa i korzystając z tablicy w karcie wzorów wzięłam wartość przybliżona alfa ≈ 56°. ABC jest równoramienny, stąd beta ≈ 62°.

Obliczylam pole wycinka I biorąc pod uwagę, że jest to 56/360 część okręgu dużego (całe koło ma 360°, a mój wycinek I tylko 56°) oraz w identyczny sposób pole wycinka II. 

Na koniec obliczylam pole zacieniowanego obszaru: od pola ABC odjęłam pole wycinków: I i dwa razy pole wycinka II (to widać z rysunku). 

Mam nadzieję, że pomogłam :) 



Guesswho 17-04-2021 18:26

Wytłumaczysz dlaczego w zadaniu z poleceniem oblicz,  używasz przybliżeń, i czy w takim przypadku w poleceniu nie powinno być wzmianki, że można szacowac? Bo teoretycznie pole nie zostało obliczone tylko oszacowane.


Cas 18-04-2021 01:30

Szczerze mówiąc, inaczej nie byłam w stanie policzyć pól wycinków


Guesswho 18-04-2021 20:34

No właśnie o to mi chodzi, że teoretycznie obliczyć się nie da, więc w pełni nie da się zrealizować polecenia zadania.