KK 466 wyśw. 02-04-2021 10:49

Zadanie domowe nr. 25, część II 1.2-1.3/357

...


Próbowałem liczyć oba te podpunkty, stosując daną z treści zadania (średnia kuli = 9cm). Na podstawie tego wyznaczyłem jaką długość ma każda kratka i podstawiałem do wzoru (powiększenie obrazu= |y|/x). Wyniki wychodziły inne. Dlaczego?


Fizyka Optyka Powiększenie Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-04-2021 13:32

Nie wiem do końca w jaki sposób to zrobiłeś, ale rozumiem, że wyszło Ci, że jedna kratka to 0,5 cm (słusznie) i następnie na tej podstawie policzyłeś, że x = 4 cm (ok) oraz że |y| = 2 cm (w przybliżeniu, bo tak wynika z konstrukcji)? Jeśli tak, to niestety to wyznaczenie wartości y jest niepoprawne, ponieważ y można obliczyć wprost z równania zwierciadła i wychodzi ono równe -1,44 cm. Konstrukcja daje około 2 cm, ponieważ nie jest ona tak naprawdę idealnie dokładna, gdyż wykorzystuje fakt, że przedłużenie promienia odbitego od zwierciadła przechodzi przez ognisko, co jest prawdą, ale przejście następuje dokładnie przez ognisko tylko w przypadku promieni biegnących pierwotnie bardzo blisko osi optycznej zwierciadła (to samo tyczy się zresztą soczewek). Więc tutaj tak na dobrą sprawę konstrukcja już sama w sobie nie jest idealna, co przyznaję, że powinno zapewne być wspomniane w jakiś sposób w treści zadania. Tak czy inaczej w tego typu zadaniach lepiej kierować się po prostu wzorem, który da nam zawsze dobry wynik niż samą konstrukcją obrazu. Jeśli chodzi o odległość przedmiotu od zwierciadła, to tutaj nie ma wątpliwości, nie ma też ich w przypadku ogniska, bo to dla zwierciadła kulistego to zawsze będzie połowa promienia krzywizny, więc te wartości mimo, iż odczytane niejako z rysunku (i na podstawie wiedzy, że średnica wynosiła 9 cm) są na pewno poprawne. W razie ewentualnych niejasności proszę śmiało pytać.