Dlaczego nie jest to poprawne rozwiązanie?
Rozumiem to rozwiązanie, które Pan podał. Jeśli mogę to chciałam spytać dlaczego jeśli dwie soczewki ustawie w tym samym miejscu( żeby nie było miedzy nimi żadnej przestrzeni) jest niepoprawne:)
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam. Jeśli ustawimy dwie w tym samym miejscu, to dostajemy układ soczewek, którego ogniskową możemy obliczyć ze wzoru 1/f = 1/f1 + 1/f2 (gdzie f1 i f2 to ogniskowe tych składowych soczewek) => w ten sposób dostajemy w tym przypadku jakiś układ, który jest układem skupiającym o ogniskowej f, a to oznacza, że po przejściu przez niego wiązki równoległej światła dostaniemy wiązkę, która skupia się w odległości f od takiego układu - czyli na wyjściu nie dostaniemy równoległej wiązki tak jak chcieliśmy w tym zadaniu.
Hmm, nie jestem do końca pewien co tutaj obliczyłaś, zwłaszcza, że w treści zadania są dwie soczewki, a u Ciebie widzę tylko jedną (chyba, że czegoś nie zrozumiałem). Pozwolę sobie wrzucić tu rozwiązanie podane przez CKE - ogólnie rzecz biorąc jest to wg mnie dość trudne zadanie, natomiast wykorzystana jest tu idea, że aby otrzymać z równoległej wiązki światła jakąś inną równoległą wiązkę światła, to należy dwie soczewki ustawić względem siebie tak, aby ich ogniska się pokrywały (bo promień świetlny przechodzący przez ognisku po przejściu przez daną soczewkę skupiającą będzie następnie biegł równolegle do jej osi optycznej).
W razie niejasności proszę śmiało pytać.