Grzegorz.p7 690 wyśw. 15-04-2021 20:37

7.85

b)


dlaczego moje rozumowanie jest błędne, i powinno być tak jak niżej wypisałem?



matematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 15-04-2021 21:54

Naliczasz dodatkowe przypadki w swoim rozumowaniu. 
W twoim rozumowaniu:

1) Wybierasz jeden kolor z czterech.

2) Losujesz z wybranego koloru dwie karty

3) Wybierasz jeden kolor z pozostałych trzech

4) Losujesz z wybranego koloru dwie karty.

Teraz przenieśmy to na prawdziwe życie. 
1) Załóżmy, że wylosowałeś kolor kier.

2) Losujesz dwie karty kiera.

3) Z pozostałych trzech kolorów wylosowałeś serca.

4) Losujesz dwie karty serc.

Teraz załóżmy, że pierwszym kolorem który wylosowałeś będzie serce.

I przez czysty przypadek wylosowałeś jako kolejny kolor kier. 
Widzisz już? Naliczasz te same przypadki dodatkowo.

Spójrz, że w rozwiązaniu masz już wszystkie możliwości wypisane. 

Używając kombinacji dwa po cztery. Masz już ustalone (kier, karo) (kier, serce) itd.


Grzegorz.p7 16-04-2021 00:01

moglbys mi wytlumaczyc na przykladzie czegos innego? Ja mam chyba problem z zrozumieniem talii kart, jak ona wyglada xD


... 16-04-2021 00:43

Na przykładzie czego byś chciał? 

Talia działa tak: 

52 karty, cztery różne kolory, wszystkie karty wzajemnie są rozróżnialne, nic więcej tu nie ma do rozumienia hah



Grzegorz.p7 16-04-2021 01:08

smiesznie to pewnie brzmi ale ja sie w twoim tlumaczeniu gubię przy kier,serce,kolor. Nie moge zrozumiec o co dokladnie chodzi 


... 16-04-2021 01:13

Okej a więc tak:

W talii mamy 52 karty. Słowo kolor dla kogoś kto ,,nie w temacie" może być mylące. Ale mamy w kartach cztery "kolory" PIK, TREFL, KIER i KARO. Każdego koloru jest 13 kart.

Jeżeli piki trefle kiery i karo ci się mylą to po prostu pomyśl w ten sposób: masz 13 zielonych 13 czerwonych 13 żółtych i 13 pomarańczowych kart i po sprawie.



Grzegorz.p7 16-04-2021 01:16

dzięki bardzo, dzisiaj juz tego zadania ogarniac nie bede bo jest juz troche późno i ja tez juz raczej zbyt dobrze nie myśle, ale jeśli ze wszystkim sobie jutro poradze to już dziękuje, a jeśli nie to bede pisał, ale również dziękuje


... 16-04-2021 01:19

Jasne, jakby ci nie poszło samemu napisz mi tutaj, znajdę chwile to ci to rozpisze tak dokładnie, że nawet jak nie będziesz chciał to to zrozumiesz haha, pozdrawiam.