Mi 521 wyśw. 17-04-2021 17:32

Zadanie 7 Arkusz Operon Listopad 2014



Mam pytanie odnośnie rozpadu Beta. W treści NIE jest napisane czy to rozpad Beta-     czy      Beta+. Założyłem, że Beta+ i oczywiście wyszły inne pierwiastki niż w kryteriach (odpowiedź z kryteriów w czerwonej ramce), stąd moje pytanie: Czy jeżeli nie mamy napisane jaki to rozpad Beta to przyjmujemy, że to rozpad Beta-   ? Zawsze? Czy to zadanie jest po prostu niedoprecyzowane lub z czegoś innego to wynika i powinienem był to wywnioskować?


Fizyka jądrowa Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-04-2021 23:35

Zauważyłem, że wiele wydawnictw tworząc swoje arkusze maturalne często stosuje takie właśnie podejście, że piszą po prostu, że jest to rozpad beta i należy domyślnie przyjąć, że jest to rozpad beta minus. Jest to w mojej opinii podejście niewłaściwe, ponieważ zwyczajowo zawsze doprecyzowuje się to z jakim rodzajem rozpadu beta mamy do czynienia (minus czy plus). Moja opinia jest tutaj oczywiście niezbyt istotna, natomiast na szczęście wszystko wskazuje na to, że CKE ją podziela, ponieważ przeglądając matury CKE zauważyłem, że każdorazowo doprecyzowują oni to czy dany rozpad to beta minus czy beta plus, więc żadna niejednoznaczność tutaj nie powinna mieć miejsca - spałbym więc w tym przypadku spokojnie.

Nawiązując jeszcze do kolejnej części pytania - nie ma w tym zadaniu innego sposobu na to, żeby wywnioskować, że miał to być akurat rozpad beta minus (no chyba, że ktoś wie, że Ac-228 rozpada się akurat przez beta minus, ale to raczej mało prawdopodobne i oczywiście niepotrzebne).