dreamer321 923 wyśw. 18-04-2021 11:42

Zad.15 arkusz XX (dziedzina w zadaniu optymalizacyjnym z geometrii analitycznej)



Mam pytanie odnośnie dziedziny w tego typu zadaniach. Skoro na rysunku oznaczamy x w I ćwiartce układu współrzędnych + w geometrii analitycznej dziedzinę odczytujemy z rysunku to dlaczego w tym wypadku jest ona ustalona tylko na podstawie założenia, że wysokość >0?

Przykładowo na maturze próbnej w analogicznym zadaniu trzeba było złożyć że x>0:/


Matematyka optymalizacja dziedzina arkusz XX Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
... 18-04-2021 18:43

Moim zdaniem w ten sposób powinno być zrobione to zadanie:

W poleceniu nie ma nic o tym, że trójkąt nie może tworzyć się pod osią OX?

Odpowiadając na twoje pytanie. Jeżeli faktycznie w poleceniu byłoby, że trójkąt tworzymy nad osią OX to wtedy moim zdaniem jak najbardziej możesz określić jeden wierzchołek np. ten znajdujący się z prawej strony jako A o współrzędnych (x,-x^2+2) gdzie ,,x'' należy od zera do pierwiastka z dwóch. Nic moim zdaniem nie zmienia to w kontekście zadania i rozwiązania. (wolałbym jednak, żeby Pan Jarosiński się do tego odniósł mimo wszystko).


jarosinski 18-04-2021 21:46

W poleceniu brakuje sformułowania, że podstawa trójkąta leży nad osią OX. 

Co do dziedziny to lepiej napisać (0 ; v2), czyli przyjmujesz za dziedzinę pierwszą współrzędną punktu o dodatniej odciętej. Jednakże za dziedzinę (-v2 ; v2) nie powinno być odejmowany punkt gdyż ona nie wpływa na otrzymywany wynik i tak na prawdę nie jest sprzeczna z treścią zadania. 


anonim 25-04-2021 20:26

Czy mogłabym prosić o ponowne wyjaśnienie skąd się bierze dziedzina? Mam z nią problem w zadaniach optymalizacyjnych i nie bardzo zrozumiałam Pana tłumaczenie


jarosinski 26-04-2021 10:14

Dziedzina jest pierwszą współrzędna pkt B. A ta współrzędna zmienia się od 0 do sqrt(2) - z rysunku oraz treści zadania (która jest trochę niedoprecyzowana ponieważ brakuje sformułowania "powyżej osi OX")