Koala 524 wyśw. 18-04-2021 12:27

OKEpoznań z1.3



Nie rozumiem, czemu nie bierzemy tutaj pod uwagę siły ciężkości oraz po co mamy stwierdzać to pierwsze zdanie?

fizyka arkusz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 21-04-2021 13:49
Samo pierwsze zdanie może nie jest konieczne, natomiast występujące w tym samym pierwszym podpunkcie zdanie drugie już jest dość ważne, mianowicie to mówiące, iż "Wskazanie wagi to nie jest ciężar figurki", bo tak w istocie jest. Siła ciężkości naczynia z wodą nie jest tu rozpatrywana, ponieważ w treści zadania napisane jest, że osoba wykonująca pomiar "wyzerowała" wagę  po postawieniu na niej naczynia z wodą (czyli gdy mamy samą siłę ciężkości wody to mamy zero). Natomiast ciężar samej figurki nie jest uwzględniany, ponieważ nie sprawia on, że figurka naciska na wodę (bo ów ciężar jest równoważony nie przez siłę reakcji wody, ale przez siłę naciągu nici, która trzyma figurkę). Więc jedyne dodatkowe oddziaływanie figurki na wodę to siła reakcji tej figurki względem siły wyporu, z którą woda działa na figurkę. Właśnie owa siła reakcji na siłę wyporu (które co do wartości są takie same) odpowiada za wskazania wagi w tym przypadku.

Koala 23-04-2021 16:54

Gdyby zrobić pomiar w powietrzu, to czy także siła cięzkości byłaby zrównoważona z siła reakcji nici i siłomierz pokazywałby zero?


s.gugula 25-04-2021 03:28

Siła ciężkości byłaby w istocie zrównoważona wtedy przez siłę reakcji nici (choć tu może bardziej fortunne byłoby określenie, że jest to siła reakcji sprężyny, bo w sumie to tam jest sprężyna, a nie nić) - przy czym nie oznacza, to że siłomierz pokaże zero - skoro faktycznie tam jest sprężyna (a nie nić jak to nazwałem nieopatrznie w pierwszej odpowiedzi), to skoro działa ona z jakąś siłą "reakcji" na figurkę pionowo w górę, to oznacza to, że tak naprawdę jest to po prostu siła sprezystości tej sprężyny, która pojawiła się w wyniku wydłużenia się tej spręzyny - skoro zaś sprężyna się wydłużyła, to oznacza to, że wskazanie siłomierza jest niezerowe.


Koala 25-04-2021 11:46

to dlaczego ta siłą cięzkości nie wydłużyła spręzżyny w wodzie?


s.gugula 26-04-2021 15:28

Wydłużyła, nigdzie nie jest napisane, że ta sprężyna w wodzie się nie wydłużyła, bo na pewno o trochę musiała się wydłużyć. Żebyśmy też mieli jasność: wszędzie gdzie wcześniej pisałem słowo "waga", miałem na myśli wagę elektroniczną (a nie to co na rysunku opisane jest jako ręczna waga sprężynowa, co ja nazywałem po prostu siłomierzem).