Koala 445 wyśw. 19-04-2021 16:25

Zamkor z1.4



Jeżeli wcześniej wyliczyłam, że siła potrzebna do całkowitego zanurzenia to 2N oraz że ciało jest wynurzone o 0,02m, to wyliczyłam że praca to W=F*h=2*0,02. tylko w wcześniejszym podpunkcie trzeba było narysować wykres siły kórą musimy zadzaiłać aby zanurzyć ciało o x i wtedy oni licza prace jako pole pod wykresem czyli W=1/2F*h, czemu moja odpowiedź jest nieprawidłowa?



fizyka arkusz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 21-04-2021 14:48

Przyjmując Twoje podejście, czyli licząc pracę jako 2N * 0,02 m zakładasz, że przez cały czas gdy ciało było zanurzane, to działamy na nie siłą o tej samej wartości 2 N. Natomiast na samym początku zanurzania można działać na nie z mniejszą siłą (widać to wyraźnie z narysowanego wcześniej wykresu F(x), gdzie siła rośnie liniowo wraz ze wzrostem zanurzania, wiąże się to z koniecznością pokonywania coraz większej siły wyporu). Pracę w takim przypadku najłatwiej obliczyć jest zatem jako pole pod tym wykresem, co daje dwukrotnie mniejszą wartość, niż ta obliczona przez Ciebie. 

Mam tutaj natomiast jedną uwagę, która sprawiłaby, że przy tak sformułowanym zadaniu wybroniłabyś się ze swojego rozwiązania. Używając bowiem cały czas tej siły 2 N też udałoby się przecież zanurzyć ciało, tyle, że wykonalibyśmy nieco więcej pracy (nadmiar tej pracy szedłby na zwiększenie prędkości, a co za tym idzie energii kinetycznej, kostki lodu). Przy czym, gdyby w treści zadania pojawiłoby się polecenie: "Oblicz minimalną pracę ...", to wtedy jedyną poprawną wartością byłoby to podane w rozwiązaniach 0,02 J.