Zadanie 9. (3 pkt)
Chłopiec skacze z podwyższenia na trampolinę i odbija się od niej. Uzupełnij tabelę dotyczącą
przemiany energii mechanicznej w opisanej sytuacji.
1. ) Czy przyjęcie tutaj miejsca, w którym energia potencjalna wynosi 0 jako np.: poziom nieugiętej trampoliny i rozpatrywanie jej w takim systemie będzie błędem?
2.) Dlaczego przy uginaniu trampoliny przez chłopca (rys. 3- rys.4) nie rozpatruje się posiadania przez niego energii kinetycznej?
To zadanie jest w ogóle według mnie zwyczajnie źle sformułowane, bo w ogóle nie jest doprecyzowane to, co tak naprawdę trzeba napisać w tej ostatniej kolumnie tabeli (różnie można interpretować zapis "przemiany energii mechanicznej"). Poza tym właśnie nie ma nic powiedziane gdzie przyjmujemy zerowy poziom energii potencjalnej - to kolejne niedoprecyzowanie, stąd uważam, że (ad. 1) przyjęcie zerowej energii potencjalnej na dowolnym poziomie byłoby tutaj krokiem, z którego spokojnie byśmy się wybronili (choć jestem pewny, że tak słabo skonstruowane polecenie nie pojawi się na naszej maturze CKE).
2) W odpowiedzi jest, że w punkcie 3 chłopiec posiada Ek, więc jest to tam jak najbardziej uwzględnione. Natomiast w punkcie 4, gdy trampolina jest maksymalnie rozciągnięta, to tej energii faktycznie już żadnej nie ma (tak też jest w odp.) - w punkcie 4 chłopiec zatrzymuje się i następnie rozpocznie już ruch w górę.