Ryzyk Fizyk 418 wyśw. 24-04-2021 01:25

ZZ.177/304



Z czego można wywnioskować, że w podpunkcie pierwszym i drugim do obliczeń powinnismy przyjąć wr=1? 

Jak wywnioskować, jak zmiana promieniowania alfa na beta minus o tej samej energii dla tego samego organu wpłynie na zmianę dawki pochłoniętej przez ten organ?


Fizyka Kurs Maturalny Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 27-04-2021 12:52

W tabelce mamy zapisane, że dla fotonów mamy wr = 1. W pierwszym podpunkcie mamy przeswietlenie promieniami rentgena, a w drugim promieniowanie gamma - w obu przypadkach są to po prostu fotony, więc bierzemy wr = 1.

Co do drugiego pytania, to warto zauważyć, że pytają oni o dawkę pochłoniętą (choć szczerze mówiąc nie wiem czy to było zamysłem autorów), a ta zależy po prostu od energii promieniowania - przy założeniu, że zarówno cząstka alfa, jak i beta zostały całkowicie pochłonięte w danej masie, to dawka pochłonięta jest w obu przypadkach taka sama, bo taka sama była energia tych cząstek. Ale nawet jeśli pytanie odnosiłoby się do równoważnika dawki (H), to wtedy zamiana czastek alfa na beta minus spowodowałaby 20-krotny spadek, a nie wzrost wartości tego równoważnika (bo patrząc na tabelkę, wartość wr = 20 zamienilibyśmy na wr = 1).