Koala 492 wyśw. 01-05-2021 14:21

2016c.6



Próbowałam to także robić Clapeyronem, ale przyjmując, że na początku mama v1=3dm^3 oraz p=patm, a potem mamy jakieś nieznane V2 i p2=3p, dlaczego takie rozumowanie jest niepoprawne, i co chodzi w tym w odpowiedziach? 


fizyka arkusz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 03-05-2021 18:43

W odpowiedziach uwzględnione są niejako dwa osobne układy - jeden dotyczy powietrza w pompce, drugi powietrza w piłce. Z obu możemy wyznaczyć liczbę moli i ją porównać i w istocie będzie to liczba "cykli" pompowań, ponieważ podczas pompowania przenosimy powietrze z pompki do piłki. Wiemy, że aby ciśnienie w piłce wynosiło 3*pat przy objętości 3 dm^3 musimy tam przenieść "Np" moli powietrza. W jednym cyklu przenosimy "Na" moli powietrza, stąd ich stosunek to liczba cykli.

Twoje podejście jest nie do końca do zastosowania tutaj z dwóch powodów. Po pierwsze to końcowa objętość ma być równa 3 dm^3, a nie początkowa (ale to jest mniej ważny szczegół), po drugie zapisanie jednego równania Clapeyrona dla całego układu pompka-piłka jest niezbyt fortunne, ponieważ musimy je rozważać jako dwa osobne układy, z uwagi na fakt, że przy zasysaniu powietrza przez pompkę z zewnątrz zawór oddzielający piłkę i pompkę Z1 jest zamknięty, więc parametry gazów w obu tych układach zmieniają się wtedy niezależnie od siebie.