Skoro w podpunkcie 4 ustaliliśmy, że oba kwanty mają jednakową energię, to jak możliwe, że ich długość fali jest inna?
jak zapisać tu zasadę zachowania pędu? skąd wiemy jakie będą prędkości?
Nie jesteśmy tu w stanie dokładnie stwierdzić jaki musi być wypadkowy pęd, bo nie znamy faktycznie dokładnej prędkości początkowej pozytonu, ale to co wiemy wystarczy do rozwiązania podpunktu. Skoro bowiem kwant A pobiegł w tę stronę, w którą przemieszczał się pozyton, a kwant B w przeciwną, to kwant A musi mieć większy pęd niż kwant B, bo musi być spełniona właśnie zasada zachowania pędu - a ponieważ pęd przed zderzeniem to był pęd wyłącznie pozytonu, to oznacza to, że po zderzeniu całkowity pęd musi być zwrócony w tę samą stronę, zatem pęd kwantu A jest większy niż pęd kwantu B.
I teraz druga rzecz - prędkości obu fotonów będą jednakowe, bo oba poruszają się po prostu z prędkością światła, tyle że przypominam, że dla fotonów pędu nie zapisujemy tak jak dla klasycznej cząstki obdarzonej jakąś masą (czyli nie m*v), ale zapiszemy go jako: $$ p = \frac{h}{\lambda} $$ gdzie lambda w mianowniku to długość fali fotonu. A zatem większy pęd oznacza mniejszą długość fali, czyli kwant B będzie miał większa długość fali.
W podpunkcie 4 faktycznie ustaliliśmy, że oba kwanty mają jednakową energię, ale było to w sytuacji, gdy przed anihilacją zarówno elektron, jak i pozyton spoczywały. W podpunkcie 5 pozyton porusza się z pewną prędkością (ma niezerową energię kinetyczną), więc jest to już inna sytuacja. Trzeba tu zastosować zasadę zachowania pędu (jak zawsze przy zderzeniach), która da nam poprawną odpowiedź.