Adam_Koz01 549 wyśw. 09-05-2021 20:37

moje pytanie

Czy tak można zrobić zawsze? Jak należałoby to uzasadnić?





okrąg opisany na trójkącie a co za tym idzie na czworokącie wypukłym Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
Grzegorz.p7 09-05-2021 23:03

mysle ze tutaj najszybciej będzie czerwony kat oznaczyc jako alfa, zielony jako beta zatem kat ABC= 180-alfa-beta z sumy miar katow w trojkacie, a ADC= 180-(180-alfa-beta)= alfa+beta z warunku wpisania czworokata w okrag



Adam_Koz01 09-05-2021 23:11

Tak to prawda, z tym że moje pytanie było niedoprecyzowane. Chodziło mi o to, kiedy mogę stwierdzić, że okręgi opisane na dwóch trójkątach, z których składa się czworokąt są identyczne i opisane także na tym czworokącie? Na pewno jeśli dwa przeciwległe kąty = 90 stopni, bo wtedy jedna z przekątnych czworokąta będzie wspólną przeciwprostokątną trójkątów i jednocześnie średnicą okręgu opisanego.


Grzegorz.p7 10-05-2021 00:01

ale te trojkaty nie sa identyczne, a jesli mowisz o dwoch trojkatach ktorych przeciwprostokatna jest srednica to nie musza byc one przystajace bo ich kat prosty moze w roznych miejscach na luku padac, zatem ich przyprostokątne będą różne. Musialy by miec wszystkie katy takie same czyli byc podobne z cechy kkk czyli przystajace bo maja na pewno wspolny bok ktorym jest przeciwprostokatna czyli sa przystajace z cechy kbk