delta 524 wyśw. 13-05-2021 14:05

Arkusz 6/zad 8



czy ten promień, który pada na soczewkę pod kątem załamuje się pod takim samym kątem? Jak to jest z tymi promieniami które nie padają na soczewkę równolegle do osi optycznej? Często mam z tym problem... Wiem, że jeśli ten 'krzywy' promień przechodzi przez ognisko soczewki skupiającej i pada na soczewkę to przechodząc przez nią się rozprostowywuje i dalej biegnie równolegle, ale czy są jeszcze jakieś zasady odnośnie takich promieni?
konstrukcja Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-05-2021 09:08

Nie, nie ma takiej reguły, która mówiłaby, że ten promień załamuje się pod jakimś określonym (czy wręcz tym samym) kątem. W zasadzie jest jedna reguła dotycząca promieni biegnących równolegle do siebie, ale nierównolegle do osi optycznej - one również skupiają się po przejściu przez soczewkę w jednym miejscu, które znajduje się na płaszczyźnie ogniskowej, można o tym przeczytać np. tu (akapit "ukośne równoległe promienie): https://cnx.org/contents/[email protected]:6B8kJ-jn@2/2-4-Cienkie-soczewki

Tak poza tym, to nie ma żadnych konkretnych reguł dotyczących takich promieni nierównoległych do osi optycznej.


delta 14-05-2021 10:38

Czyli w tym zadaniu, to sposób w jaki ten promień przejdzie przez soczewkę wnioskujemy na podstawie tych dwóch innych promieni?


delta 14-05-2021 10:41

Dalej nie rozumiem, bo w linku który Pan wysłał jest napisane, że te promienie powinny się przecinać w płaszczyźnie ogniskowej czyli jakby nad F albo pod. Dlaczego zatem w tym przypadku przecinają się w innym miejscu?


s.gugula 15-05-2021 11:46

Ad 1) Tak, to w jaki sposób ten promień przejdzie przez soczewkę wnioskujemy tutaj na podstawie przebiegu tych dwóch pozostałych promieni.

Ad 2) W płaszczyźnie ogniskowej powinny się przecinać promienie ukośne, ale takie, które przed soczewką są równoległe do siebie - tutaj nie mamy do czynienia z taką sytuacją, przykład z linka podałem jako inną regułę, o której ewentualnie można pamiętać, tyle, że ona akurat nie ma zastosowania w tym zadaniu (i w ogólności nie ma konieczności jej znajomości).