KK 841 wyśw. 15-05-2021 12:29

Arkusz Operon 7/2018

Zadanie 7. (0–3)

Aby wyznaczyć ciepło właściwe nieznanego metalu, uczeń zważył próbkę tego metalu, po czym umieścił ją we wrzątku. Następnie zważył pusty kalorymetr aluminiowy, nalał do niego pewną ilość wody, ponownie zważył, zmierzył temperaturę wody w kalorymetrze i szybkim ruchem przeniósł próbkę badanego metalu z wrzątku do kalorymetru

masa metalu: 210 g

masa kalorymetru: 91 g

masa wody w kalorymetrze: 145 g

temperatura początkowa wody w kalorymetrze: 18°C

temperatura końcowa w doświadczeniu: 28°C

ciśnienie atmosferyczne: 1013,25 hP


Dlaczego w tym zadaniu przyjmujemy temperaturę początkową metalu jako 100 oC? Chyba po włożeniu tego materiału do wrzącej wody nie musiał się od razu ogrzać aż do takiej temperatury.

+ dlaczego przyjmuje się masę wody jako 0,145kg, skoro jest to ,,masa wody w kalorymetrze"? (nie powinno się odjąć masy kalorymetru?)


Fizyka Termodynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-05-2021 23:07

Ogrzewanie metalu pewnie trochę trwało, ale zauważmy, że właściwy pomiar rozpoczyna się, gdy przenosimy metal z wrzącej wody do kalorymetru. Czyli zakładamy, że on sobie tam siedział w tym wrzątku przez jakiś czas (to jeszcze nie jest właściwa część eksperymentu), zagrzał się i zaczynamy dopiero po przeniesieniu go - wtedy ma faktycznie temperaturę równą 100 st. Celsjusza.

Odnośnie masy wody, to w moim rozumieniu "masa wody w kalorymetrze" to nic innego jak masa wody, która znajduje się w kalorymetrze, więc wszystko jest ok ;) gdyby należało odjąć masę kalorymetru to pewnie byłoby napisane coś w rodzaju "masa wody razem z kalorymetrem".