Koala 470 wyśw. 15-05-2021 14:21

Debica zad. 10



Skąd pojawia się tutaj soczewka i jak obliczamy jest zdolność skupiająca nie wiedząc jaki współczynnik załamania ona posiada i dlaczego zdolność skupiająca zwierciadła to suma zdolności skupiające zwierciadła i soczewki?



fizyka arkusz Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-05-2021 23:13

Soczewkę stanowi owa woda nalana do zwierciadła - jest to soczewka płasko-wypukła, a więc jest to soczewka skupiająca, znamy zresztą jej promień krzywizny, jest on bowiem dokładnie taki jak promień zwierciadła (przedstawiłem to bardzo schematycznie na rysunku poniżej).

To, że zdolności skupiające się sumują wynika ze wzoru, który podawałem na zajęciach, o którym wspominałem, że może być użyteczny na maturze (nie ma go w karcie), choć uważam, że pewnie zostałby on podany, gdyby zaszła konieczność jego użycia - ale mimo to wg mnie warto go znać. Mianowicie, ogniskową układu złożonego z dwóch przyrządów (tu jest to zwierciadło i soczewka) można policzyć ze wzoru: 1/f = 1/f1 + 1/f2, gdzie f1 i f2 to ogniskowe soczewki i zwierciadła. Zdolność skupiająca to z kolei odwrotność ogniskowej, a zatem zdolność skupiająca układu to Z = Z1 + Z2.