Koala 432 wyśw. 17-05-2021 20:46

zadankp



Jeżeli używamy tego wzoru co jest podany, to czy nie jest to praca gazu i wtedy Q=-W, i czy można także policzyć prace gazu przez policzenie pola w środku zamkniętego cyklu?


fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-05-2021 14:47

Wiem, że już jest po maturze i pewnie nie ma to znaczenia, ale stwierdziłem, że i tak udzielę odpowiedzi na to pytanie.

Zacznę od końca - tak, pracę gazu w całym cyklu można policzyć jako pole figury ograniczonej przemianami. Tyle, że praca gazu w tym akurat przypadku jest ujemna, bo kierunek przemian jest przeciwny do wskazówek zegara (czyli praca to pole z minusem - tak jak tu wyszło jest to -30J).

To czy ma być Q = W czy Q = -W, to zależy od tego czy W to praca gazu czy praca wykonana nad gazem. Ja wolę raczej jako W określać pracę wykonaną nad gazem, bo to ona właśnie siedzi w pierwszej zasadzie termodynamiki zapisanej w takiej postaci jak widnieje to w karcie wzorów. I wówczas faktycznie mamy Q = -W. Na tym rozwiązaniu W jest przyjęte jako praca gazu, a praca gazu to przecież liczba przeciwna do pracy nad gazem, więc dlatego w tym przypadku jest Q = W, a nie Q = -W.