Sara 827 wyśw. 21-09-2021 20:56

założenia przy nierówności z wartością bezwzględną

Wartość bezwzględna


Wiadomo, że w przypadku np takiego równania: |x+1| = x + 3 jednym ze sposobów rozwiązania jest założenie, że prawa strona jest nieujemna i opuszczenie wartości bezwzględnej, ale czy w przypadku nierówności z wyrażeniem zależnym od x po prawej stronie też należy robić jakieś założenia? Na przykład w przypadku takiej nierówności |x+1|<x+3 lub takiej |x+1|>x+3?


Matematyka matura wartość bezwzględna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
viGor 21-09-2021 22:39

Nie, te założenia są potrzebne tylko w równaniach. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.


Atina 22-09-2021 23:56

Mam to samo zastanowienie :) Wydaje mi się że trzeba robić założenie  w jednym z tych przypadków nierówności, zatem podbijam pytanie


viGor 23-09-2021 07:47

@Atina dajmy na to że wyrażenie pod wart.bezw. ma być większe od danej liczby, rozwiązujemy taką nierówność i jeśli ta strona bez wart.bezw byłaby ujemna, to na pewno wyjdzie nam to przy obliczaniu(normalnie ściągamy wart.bezw wdg standardowych zasad), zresztą możesz sama spróbować z nierównością |x+1| > x+3, jak zaczniesz to obliczać to zobaczysz, że spójnikiem jest suma, a po jednej stronie wyjdzie zbiór pusty, i wszystko się zgadza.


viGor 23-09-2021 07:51

@Atina @Sara tak samo można zilustrować to w układzie współrzędnych, i gdy narysujesz oba wykresy [ f(x) =|x+1|, h(x)= x+3)] to zobaczycie, że te wykresu zgadzają się z tym co zostało obliczone czyli f(x) > h(x) wtedy i tylko wtedy gdy x<-2.


Atina 23-09-2021 10:51

Pogrzebałam trochę po tym forum i była już odpowiedź na identycznie zadane pytanie :) @viGor Nie miałabym wątpliwości gdyby nie ten wpis..


Sara 23-09-2021 11:17

czyli jak jest w końcu? Robić założenia czy nie? Szczególnie mam wątpliwości co do tego typu nierówności |x-3|<x-4, gdzie prawa strona jest większa od modułu jakiegoś wyrażenia, który jest zawsze dodatni, więc prawa strona też musi być dodatnia, skoro ma być większa. 


viGor 23-09-2021 15:33

@Atina @Sara teraz to już sam nie wiem :P XD


Atina 23-09-2021 17:47

@viGor @Sara w bazie wiedzy jest dokładnie taki przykład. (Rozdział 4 Podrozdział Równ i nier kwadr z wart bezwzględną, [zadania do zrobienia] zad 5.  To zadanie i wyszło mi dopiero jak zrobiłam założenie do prawej strony....


Sara 23-09-2021 19:41

Czyli jak mamy nierówność typu |x-2|>x-3 nie trzeba założenia, a jak nierówność |x-2|<x-3 to trzeba zrobić założenie na prawą stronę? 


Atina 24-09-2021 15:48

Tak myślę ale pewności nie mam, chciałabym aby ktoś to jeszcze zweryfikował ..


jarosinski 25-09-2021 10:29

W przypadku takich nierówności lepiej nie korzystać z tego sposobu, tylko z drugiego. Czyli zgodnie z definicją wartości bezwzględnej opuścić moduł i zrobić dwa przypadki :)