Czy tak powinien wyglądać ten rysunek?
2.2- po 2.1 mógłbym stwierdzić, że ciało przebywa 5m co 1s czyli v=5m/s, o ile oś X była by osią czasu. Zdaje mi się, że nią nie jest więc jak to obliczyć?
Dlaczego to jest źle? Powinno wyjść 60N.
Jest źle, ponieważ we wzorze na siłę w liczniku mamy wektor zmiany pędu. A zatem najpierw trzeba sprawdzić jak ten wektor wygląda (czyli od wektora p2 należy odjąć wektor p1, tak jak się to robi dla wektorów) i dopiero wtedy wartość wektora zmiany pędu obliczymy jako długość tego wektora zmiany pędu - okaże się, że nie jest to po prostu różnica wartości pędów p2 i p1, trzeba się tam będzie trochę trygonometrią pobawić (dostaniemy trójkąt prostokątny, w którym przyprostokątnymi będą wektory p1 i deltap, a przeciwprostokątną będzie wektor p2).
skąd wiadomo jaką ciało ma prędkość po uderzeniu?
Widzimy, że wektor siły, który powoduje zmianę pędu (a zatem również prędkości) ciała jest zwrócony pionowo w górę, a to oznacza, że jego pozioma składowa jest zerowa. To z kolei oznacza, że ciało nie zmieniło swojego pędu (prędkości) w kierunku poziomym. Czyli jeśli przed zadziałaniem siły ciało przebywało w kierunku poziomym 4 metry w ciągu jednej sekundy, to po zadziałaniu siły dalej tak jest. Stąd mamy prędkość ciała po zadziałaniu siły.
Tak, rysunek jest ok. Twoje rozumowanie co do 2.2 też jest jak najbardziej poprawne. X nie jest oczywiście osią czasu, ale nie musi nią być. Wystarczy się zastanowić nad tym, czym jest wartość prędkości. Jest to droga jaką pokonuje dane ciało podzielone przez przedział czasu, w którym ciało pokonało tę drogę. Wiemy, że ciało w ciągu jednej sekundy pokonuje drogę równą 5 m, więc jak najbardziej jego prędkość to 5 m/s.
PS. Pozwoliłem sobie usunąć zdublowane tematy :)