Pewien mężczyzna postanowił przeprowadzić eksperyment, polegający na zważeniu się w poruszającej się z jakimś przyśpieszeniem windzie. Masa mężczyzny=82kg, Mm(winda)=92kg.
5.2Oblicz wartość przyśpieszenia windy w opisanym przypadku.
Jeśli chodzi o rysunek w podpunkcie to wszystko mam dobrze ,więc wiem ,że R=Fb+Fc i przekształciłam wzór tak ,aby wyszło mi przyśpieszenie, natomiast nie mam pojęcia skąd mam wziąć wartość R. Z góry dziękuje.
To skąd wziąć wartość reakcji R jest tak na dobrą sprawę podane we wskazówce do zadania (choć rzecz jasna nie w tak oczywisty sposób) - mamy tam powiedziane, że waga mierzy tak naprawdę siłę nacisku człowieka na wagę i przelicza ją na masę wykorzystując g = 9,81 m/s^2. Wiemy również, że siła nacisku jest co do wartości równa sile reakcji z jaką waga działa na człowieka (o tym mówiliśmy przy okazji tarcia, że zawsze Fn = R). A więc tak naprawdę wskazanie wagi to wartość siły reakcji podzielona przez przyspieszenie ziemskie g. Czyli siła reakcji to po prostu iloczyn wskazania wagi i przyspieszenia ziemskiego, zatem R = 92 kg * 9,81 m/s^2.