Czemu tarcie zamieniamy na mg- F•sin35*
Nie rozumiem całego zadania 2.3. Czy mógłby mi ktoś go wytłumaczyć?
Nie rozumiem skąd bierze się tam trygonometria (F*cos35°>u*(mg - F * sin 35°))
Nawet nie jestem wstanie sformułować pytania, bo cały podpunkt nie pojmuję
Aby pracownik wprawił skrzynię w ruch (chodzi nam oczywiście o ruch w kierunku poziomym, po podłodze), to pozioma składowa siły F musi być większa niż siła tarcia, która się jej przeciwstawia. Pozioma składowa siły F (oznaczmy ją jako Fx), to właśnie Fx = F*cos(35) - można to zauważyć, stąd, że jak rozbijemy siłę F na dwie składowe, poziomą i pionową, to powstanie nam trójkąt prostokątny, w którym cos(35) = Fx/F, a stąd dostajemy Fx = F*cos(35). Z kolei tarcie to współczynnik tarcia pomnożony przez siłę z jaką skrzynia naciska na podłogę. Na zajęciach mówiliśmy, że wartość siły nacisku jest dokładnie taka sama jak wartość siły reakcji jaka działą na skrzynię. Tę wartość weźmiemy z kolei rozpatrując sił działające na skrzynie w kierunku pionowym: w górę działa na skrzynię reakcja R i pionowa składowa siły F (oznaczmy ją jako Fy), a w dół działa na nią ciężar mg. A zatem możemy zapisać, że R + Fy = mg, stąd R = mg - Fy, a stąd R = mg - F*sin(35). Dlatego tarcie to u*(mg - F*sin(35)) i stąd dostajemy tę nierówność: F*cos(35) > u*(mg - F*sin(35)).
Aha, fajnie Pan to opisał. Mam ostatnie pytanie dotyczące tego zadania, skąd dostajemy tą nierówność?
Nierówność bierze się stąd, że ta pozioma składowa sił F musi "przwewyższyć" tarcie działające na skrzynię stąd właśnie F*cos(35) > u*(mg - F*sin(35)). W razie dalszych pytań proszę śmiało pisać :)
Ponieważ tarcie to zgodnie ze wzorem, który wprowadzaliśmy: T = Fn*u (gdzie u to wsp. tarcia, a Fn to siłą nacisku skrzyni na podłogę). Wiemy, że siłą nacisku jest równa co do wartości sile reakcji podłoża na skrzynię. Siła reakcji to z kolei co do wartości ciężar pomniejszony o pionową składową siły F, czyli właśnie mg - F*sin(35). Bierze się to z faktu, że w kierunku pionowym na skrzynię działają siła ciężkości w dół oraz siłą reakcji i pionowa składowa siły F - obie w górę.