regor 494 wyśw. 09-10-2021 14:25

42, ZZ.5

Treść zadania.


Odpowiedź, którą wybrałem to 2B. Wyobraziłem sobie bloczki na stole i jeden zwisający, wtedy siła naciągu nici jest dla nich taka sama. Wydawało mi się że sytuacja w tym zadaniu jest analogiczna, lecz w odpowiedziach cke widnieje taka grafika.

W odpowiedzi cke nie jest napisane dlaczego siły oddziaływań maleją, tylko liczą dla takiego założenia. Proszę o dokładne wytłumaczenie tego zjawiska, dlaczego maleją, a nie są równe.


Fizyka Lokomotywa Dynamika Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 10-10-2021 13:40

Tak naprawdę jest tam wykazane dlaczego tak jest, choć zgodzę się, że może się to wydawać trochę niejasne. Mianowicie, ponieważ wiadomo że cały pociąg porusza się ze stałą prędkością, to zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona, siły działające na pociąg, a co za tym idzie na każdy z wagonów muszą się równoważyć. No i teraz przechodzimy do rysunku, mianowicie, wiemy że na lokomotywę musi działać jakaś siłą ciągu jej silnika, a oprócz tego musi działać siłą oporu oraz siła oddziaływania lokomotywy z pierwszym wagonem (-F01). Siły te będą się równoważyć (wiemy to ze wspomnianej już pierwszej zasady dynamiki). Zatem na pewno możemy zapisać, że wartościowo Fc = Fop0 + F01 i dalej dla kolejnych wagonów F01 = Fop1 + F12 itd. aż dla trzeciego wagonu otrzymujemy F23 = Fop3. Stąd widzimy zatem idąc "od końca", że F23 = Fop3, następnie F12 = F23 + Fop2 = Fop2 + Fop3 itd. tak jak już jest zapisane w odpowiedziach. Stąd widać, że faktycznie im dalszy wagon, tym mniejsza wartość sił oddziaływania, a bierze się to z faktu, że właśnie siłą oporu działająca na coraz dalsze wagony się zmniejsza - stąd odp. 1 - C.