Lelum Polelum 454 wyśw. 14-10-2021 01:01

Elektrostatyka

Na haczyku (jednym haczyku) wiszą dwie identyczne kulki o identycznym ładunku, odległość między kulkami wynosi 5cm. Co się stanie gdy jedną z kulek pozbawimy ładunku? W jakiej odległości od siebie będą się znajdować? (ilustracja na podstawie polecenia, w treści zadania jej nie było)


Pierwsza część polecenia jest dość jasna, kulki przestaną się odpychać, a następnie się zetkną, podczas zetknięcia kulka która nie została pozbawiona ładunku "odda połowę" swojego ładunku drugiej kulce a te znowu się zaczną odpychać, ale nwm skąd mam wziąć odległość między kulkami na którą będą się teraz w stanie odepchnąć. Wydaje mi się że polecenie jest niekompletne, ale nie jestem pewien.


elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-10-2021 17:54

Wygląda na to, że w istocie polecenie jest niekompletne. Nie wiemy bowiem pod jakim kątem rozchylone są te nici względem siebie. Możemy oczywiście ułożyć równanie z twierdzenia Pitagorasa: Fg^2 + Fel^2 = N^2, ale i tak brakuje nam wówczas danych. Z tego co widzę to potrzebne byłyby nam jeszcze któreś dwie z następujących trzech rzeczy: masa, ładunek lub długość nici. No chyba, że chodziło im o to, żeby powiedzieć, że po odebraniu ładunku z jednej z kulek złączą się one ze sobą i dopiero potem znowu od siebie odsuną. Choć w rzeczywistości to też nie jest w stu procentach pewne, bo może być tak, że gdy z jednej kulki zabierzemy ładunek to faktycznie zaczną się one do siebie zbliżać, ale w tej kulce pozbawionej ładunku może dojść do indukcji, tak, że przy części bliższej drugiej kulce zgromadzi się ładunek dodatni i kulki nawet się ze sobą nie zetkną. Ale to znowu zależy od materiału kulki, tu w ogóle nic o nim nie ma mowy...