wiktor 488 wyśw. 27-10-2021 19:20

1.6.13



Jak rozwiązać to zadanie? Próbowałem podzielić to na 3 oddzielne ruchy ale coś mi nie wychodziło.


kinematyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 29-10-2021 13:10

Ja również podzieliłbym ten ruch na 3 etapy (nie ma chyba nawet za bardzo innego wyjścia) i obliczał czasy ich trwania z osobna. W przypadku pierwszego etapu zgodnie ze wskazówką należałoby obliczyć średnie przyspieszenie ziemskie g na podstawie wykresu, czyli średnią wartość z przedziału r od 6378 km do 6408 km. Na moje oko ta średnia wartość to będzie około 9,79 m/s^2. No i pierwszy etap to będzie ruch jednostajnie przyspieszony (najwygodniej założyć że z zerową prędkością początkową, bo nie ma nic o tym dokładnie powiedziane w treści zadania) -> korzystamy wówczas ze wzoru s = gt^2/2 i obliczamy czas trwania tego etapu. Następnie mamy dwa etapy, które o ile dobrze interpretuję treść zadania (jak dla mnie powinna ona zostać troszkę doprecyzowana, żeby nie było wątpliwości) są po prostu ruchami jednostajnymi. W drugim etapie ciało ma prędkość równą 600 m/min (czyli 10 m/s) i przebywa drogę 6000 m, a w trzecim prędkość to 6 m/s i przebyta droga to pozostałe 4000 m - w obu przypadkach łatwo obliczymy czas korzystając ze wzoru s = v*t.