Cześć,
nie rozumiem, dlaczego w podpunkcie 4 zadania 2.3 poprawną odpowiedzią jest 'P'. Wyczuwam pewną analogię do podpunktu 3 i wydaje mi się, że one się wykluczają. Zamknięcie naczynia chyba nie jest jednoznacznie z wypompowaniem powietrza? Proszę o wytłumaczenie wszystkich 4 podpunktów i moich rozterek z nimi związanych.
Pozdrawiam.
Nadal nie rozumiem dlaczego w 4 podpunkcie w pierwszym naczyniu nie będzie ciśnienia atmosferycznego. Przecież po zamknięciu naczynia zostanie powietrze pomiędzy taflą cieczy, a zamknięciem(co widać z rysunku).
Masz wsm rację ale nadal będzie to prawda bo to cisnienie atomosferyczne znajdujące się, że tak powiem w obrębie naczynia pierwszego jak i drugiego będzie takie samo czyli równaniem będzie: Phydr+Pat(w obrębie naczynia)+Pat nie równa się Phydr+Pat(w obrębie naczynie). To cisnienie w obrębie naczynia będziesz mieć tak samo bo zależy ono ze wzoru od ro i h i g a w tym przypadku jest ono takie same
Przepraszam, że dopiero teraz dołączam do dyskusji. Jeśli chodzi o zdanie czwarte to nie zostało może ono niestety do końca doprecyzowane i stąd ta niejasność. Pisząc to zdanie chodziło mi o sytuację, w której zamykamy pierwsze naczynie i nie mamy już w środku żadnego powietrza, choć oczywiście zgadzam się z obserwacją, iż zamknięcie naczynia nie jest jednoznaczne z wypompowaniem powietrza ze środka. Więc odpowiedzią jest tutaj prawda, bo jest niejako milcząco założone, że powietrza żadnego tam nie ma. To co stałoby się w sytuacji gdyby powietrze tam było jest w zasadzie niemożliwe do jednoznacznego stwierdzenia, bo to zależy pod jakim ciśnieniem byłoby powietrze obecne wewnątrz zamkniętego naczynia (to powietrze nad taflą wody). Jeśli miałoby ono takie samo ciśnienie jak ciśnienie atmosferyczne, to okazałoby się, że akurat wtedy ciśnienia na dnie też będą takie same.
Zdecydowanie należało to zdanie doprecyzować - dziękuję za zwrócenie na to mojej uwagi i za czujność!
1P - Phydr1+Pat=Phydr2+Pat, w lewym i prawym naczyniu P hydrostatyczne jest takie samo
2F - zmniejszy się zgodnie ze wzorem Phydr=RogH
3F - zmniejszy się ponieważ cisnienie atmosferyczne nie będzie naciskało dodatkowo na dno
4P - Będzie różna bo cisnienie atmosferyczne w jednym z naczyń nie będzie naciskało na dno(naczynie zamknięte) czyli tutaj będzie Naczynie 1: Phydr a naczynie 2: Phydr + Pat