viGor 495 wyśw. 12-11-2021 15:47

równanie trygonometryczne, za dużo rozwiązań

2014.3



Hejka, w zadaniu domowym korzystaliśmy z takiego podstawienia, i wychodziło dobrze, mi tutaj wyszło za dużo odpowiedzi, mógłby mi ktoś wytłumaczyć co tutaj trzeba zmienić, i kiedy ten sposób działa ?



równanie trygonometryczne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
wiktor 12-11-2021 16:01

wydaje mi się, że przez to wyszło ci dwa razy więcej rozwiązań bo za sinusa do kwadratu wstawiłeś wartość z cosinusem ale mamy dziedzinę 0-2pi co powoduje że raz cosinus będzie ujemny raz dodatni a wkładając to do kwadratu zawsze to wyrażenie wypluje ci dodatnie rozwiązanie. Na pewno 4/6 pi trzeba odrzucić bo cosinus wychodzi ujemny  co powoduje, że to równanie będzie sprzeczne bo wyjdzie, że lewa strona, ujemna jest równa prawej dodatniej. Może spróbuj metodą starożytnych i wtedy powinno wyjść co odpada.



viGor 12-11-2021 17:27
@Wiktor teraz wpadłem na pomysł na "dodatkową dziedzinę" sin i cos muszą być tych samych znaków, wtedy chyba wyjdzie, tylko pytanie czemu w zadaniu domowym wyszło bez problemów, a tutaj nie :P

wiktor 12-11-2021 22:31

To powinno załatwić sprawę. Właśnie też nie wiem czemu w pd wyszło może dziedzina była tak dobrana, że nie trzeba było nic odrzucać. A tak wgl to nie łatwiej było to podzielić na dwa i ze wzorów zrobić sin (pi/2-x) czy cos takiego bo w pamięci robiłem teraz więc nie jestem pewien czy dobrze


viGor 13-11-2021 08:02

Możliwe że by tak też dało radę, ale wiesz - skoro ten pomysł przyszedł mi do głowy pierwszy, to szkoda mi było czasu na szukanie innego sposobu, gdy od razu miałem ten :P


jarosinski 05-12-2021 10:59

Omawiałem to na zajęciach :)

podnosząc do kwadratu możemy sztucznie generować dodatkowe rozwiązania.

W takim przypadku zawsze trzeba robić sprawdzenie które wyrzuci niepoprawne rozwiązania.