Krzys_019 401 wyśw. 13-11-2021 13:43

Zadanie domowe nr 8 zad 8.2 str 341

Uzupełnij tabelę wpisując w kazde pole jeden z symboli >0 <0 =0

Mam pytanie jak obliczyć w przemianie izotermicznej ciepło i pracę, na zajeciach nr1 z termodynamiki nie ma wzoru na ciepło ani na prwcę w przemianie izotermicznej jedynie wiem ze zmiana energii wewnetrznej jest =0 bo temperatura jest stała. Jest jakis sposób na obliczenie ich bez tych wzorow na cieplo i pracę? Bo chyba nie mozna w izotermicznej skorzystac ze wzoru na prace w przemianie izobarycznej


przemiana izotermiczna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-11-2021 15:06

Zacznę od końca - faktycznie nie można wykorzystać wzoru na pracę w przemianie izobarycznej. Istnieje co prawda wzór na pracę w przemianie izotermicznej, ale zawiera on logarytm naturalny, co nie zawsze jest łatwo do obliczenia, poza tym nie ma go w podstawie programowej i zawsze będziemy w stanie sobie poradzić w inny sposób. Należy tu skorzystać z faktu, który sam zauważyłeś, mianowicie, że zmiana energii wewnętrznej jest równa 0, a następnie posłużyć się pierwszą zasadą termodynamiki. Widzimy zatem, że dostaniemy: 0 = Q + W. Co więcej, zawsze (niezależnie od przemiany) możemy stwierdzić jaki znak miała praca, wiedząc jak w danej przemianie zmieniała się objętość. Jeśli objętość gazu rośnie, to praca wykonana nad gazem jest ujemna (W < 0), jeśli objętość gazu maleje, to praca wykonana nad gazem jest dodatnia (W > 0). Znając znak W i wykorzystując uzyskany wcześniej wzór 0 = Q + W możemy wywnioskować łatwo jaki będzie znak Q.


Krzys_019 29-11-2021 19:11

A mam krótkie pytanko jeszcze, troche juz dawno to zadanko było ale męczy mnie jedna rzecz, rozumiem że znak ciepła w izotermicznej możemy wywnioskowac z pracy, ale teoretycznie czy w izotermie we wzorze na I zasadę termodynamiki Q=-W, zamiast Q mogę wrzucić "jakby" Q przekształcone ze wzoru na ciepło własciwe tzn. Q = C*m*delta T, czy tak to nie działa ?  


s.gugula 29-11-2021 23:23

Niestety nie będzie to działało, bo po pierwsze nie wiemy jakie c należałoby tam wrzucić, ale co ważniejsze, zmiana temperatury w przemianie izotermicznej jest przecież zerowa, więc wówczas tak zapisane Q od razu by Ci się zerowało (bo delta T jest zerowa), co jest oczywiście nieprawdą.