kermit 460 wyśw. 16-11-2021 18:52

ZZ.88.3



Nie rozumiem jak zrobic podpunkt trzeci, moj tok rozumowania:

η=W/Q1, W=Q1-Q2

obliczyłem z przemiany A-B ciepło pobrane i z przemiany C-A ciepło oddane, nie wiem co zrobić z przemiana B-C ponieważ wynik z moimi obliczeniami wychodzi zły, stad myśl ze w B-C tez mamy jakieś ciepło pobrane (nie jestem pewien)

Proszę o pomoc 



sprawność cykl Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-11-2021 12:58

Zgadza się - w przemianie B-C gaz pobiera ciepło. Można to wywnioskować z pierwszej zasady termodynamiki dla przemiany izotermicznej - wówczas zmiana energii wewnętrznej jest zerowa - a zatem dostajemy: 0 = Q + W. W to praca sił zewnętrznej, więc jest to -Wg (czyli minus praca gazu), dostajemy zatem: 0 = Q - Wg => Q = Wg. Pracę gazu Wg możemy natomiast oszacować (stąd też w treści polecenia pojawia się słowo "oszacuj" - oznacza to, iż nie jest konieczny super dokładny wynik, ale taki uzyskany w wyniku jakiegoś szacowania) jako pole pod wykresem przemiany B-C - możemy zwyczajnie oszacować ile tych kratek mieści się pod wykresem i na tej podstawie oszacować Wg - to daje nam od razu ciepło Q pobrane przez gaz w przemianie B-C. Wg kryteriów to ciepło pobrane w przemianie B-C oszacowano na ok. 47,8 kJ (wiemy bowiem ile wynosi pole jednej kratki znając wartości liczbowe z treści zadania).