mm 561 wyśw. 21-11-2021 22:05

2017C.3



Hejka, mam trochę pytań odnośnie tego zadania. 

1) Dlaczego  wynik trzeba podać jako prędkość liniową a nie jako kątową skoro tor ruchu od A do B można w sumie potraktować jako ruch po okręgu?

2) Nie wiem zbytnio czy mój sposób myślenia jak rozwiązać to zadanie jest poprawny. Nie wiem do jakiego prawa fizyki tutaj się odwołać.

3) Nie wiem dlaczego w 2 jest Fałsz (Nie można byłoby tu skorzystać z ZZP?) i w 3 Prawda (prędkość kątowa zdaję mi się że zależy od momentu bezwładności ciała)

Dzięki z góry za pomoc!


Bryła sztywna Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 22-11-2021 12:57

1) Dlatego, że gdy spotykamy się z terminem prędkość środka masy to mamy po prostu na myśli prędkość liniową punktu, którym jest akurat środek masy. Mówiliśmy o tym na zajęciach, tak właśnie nazywaliśmy prędkość liniową, dla bryły sztywnej. Możnaby się kłócić, że środek masy ma też przecież prędkość kątową, ale tak na dobrą sprawę określoną prędkość kątową ma każdy punkt tej brył sztywnej, więc byłoby to trochę nieprecyzyjne stwierdzenie. Poza tym tak jak wspomniałem, takie jest nazewnictwo, prędkość środka masy to prędkość liniowa środka masy.

2) Jest ok, należy tu zastosować zasadę zachowania momentu pędu - Twoje obliczenie jest poprawne (nawiasem mówiąc zasada zachowania momentu pędu w tego typu zadaniach wypadła z matury w 2022 roku).

3) Zdanie drugie jest fałszywe, bo na zawodniczkę działa przecież siłą ciężkości, wobec czego zwiększa ona swoją prędkość -> jej pęd rośnie. W zdaniu drugim znów chodzi o prędkość liniową, a nie kątową (bo ta faktycznie może się zmieniać). Ogólnie gdy mamy napisane tylko "prędkość", to należy to interpretować jako prędkość liniową, choć przyznaję, że dobrze by było gdyby zostało to tutaj lepiej doprecyzowane.