regor 421 wyśw. 21-11-2021 23:40

2010.2.5



Rozwiązując to zadanie użyłem wzoru na stratę energii Q = (1 - n)*mi *c*T i też otrzymałem tezę postawioną w zadaniu. Czy zostało by ono ocenione pozytywnie? Dlaczego we wzorze w odpowiedzi jest napisane (1/n - 1)

Pozdrawiam


wykres czajnik bezwzględna strata energii Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-11-2021 13:35

Twój wzór nie wygląda mi niestety na poprawny. Uzyskałeś poprawny wniosek, bo tak się składa, że u Ciebie również wraz ze wzrostem masy zwiększają się straty energii, ale niestety wynika to z błędnego założenia (błędnego wzoru). Wzór w odpowiedziach możemy wyprowadzić. Mianowicie, energię przeznaczaną na ogrzewanie wody możemy sobie nazwać energią użyteczną Euż. Zatem: $$ E_{uż} = mc_w \Delta T $$ Energia, którą dostarcza nam prąd (czyli obliczona w pp1 praca prądu) to Wprądu = Pt. Wiemy, że te dwie wielkości powiązane są ze sobą wzorem na sprawność (co zresztą trzeba obliczyć w pp2): $$ E_{uż} = \eta \cdot W_{prądu} $$ a zatem energia stracona to: $$ E_{str} = W_{prądu} - E_{uż} = \frac{E_{uż}}{\eta} - E_{uż} = (\frac{1}{\eta} - 1) \cdot E_{uż} $$