regor 485 wyśw. 22-11-2021 20:59

2010.2.4



Dzień dobry, W zadaniu są podane punkty, które widać na wykresie. Czy jeżeli w poleceniu jest kazane narysowanie wykresu to trzeba połączyć te kropki?


wykres punkty Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-11-2021 13:59

Patrząc na egzaminy maturalne CKE, to tak należy interpretować ich polecenie narysuj - czyli będzie to nie tylko naniesienie punktów pomiarowych, ale również dopasowanie do nich prostej lub krzywej, w zależności od tego w jaki sposób układają się te punkty (nie jest to wcale tak oczywiste w świecie "naukowym", bo tam bardzo często jako narysowanie wykresu rozumie się po prostu naniesienie punktów pomiarowych wraz z niepewnościami, a ewentualne krzywe lub proste są po prostu dopasowaniami do punktów pomiarowych). Bardzo ważne jest ponadto, aby punktów pomiarowych nie łączyć prostymi odcinkami (dostajemy wówczas taką linię łamaną) - to na pewno zostanie uznane jako błąd. Jeśli punkty układają się w prostą to dopasowujemy do nich prostą (która powinna przechodzić możliwie jak najbliżej każdego punktu), a jeśli układają się one w jakąś krzywą, to staramy się narysować gładką krzywą linię jak najlepiej dopasowaną do tych punktów. Być może CKE jednak poszło w stronę dokładnego opisywania polecenia, bo ostatni raz na maturze majowej takie narysowanie gładkiej krzywej pojawiło się w 2018 roku i wówczas w poleceniu było dokładnie zapisane, że poprzez narysowanie wykresu rozumie się naniesienie punktów i połączenie ich gładką krzywą.

Oczywiście często można jeszcze zetknąć się z rysowaniem wykresów w kinematyce, gdzie nie ma żadnych punktów pomiarowych, ale wiemy jedynie jak wyglądał ruch - wówczas znów używamy rzecz jasna prostych lub krzywych, w zależności od tego z jakim ruchem mamy do czynienia i wykres zależności jakiej wielkości od czasu mamy narysować.


regor 24-11-2021 17:15

a czy taką krzywą mamy poprowadzić do początku układu współrzędnych tzn punkt (0,0) czy od pierwszego do ostatniego punktu?


s.gugula 24-11-2021 22:59

Najbezpieczniej jest to zrobić od pierwszego do ostatniego punktu, bo nie wiemy co się działo "przed" pierwszym punktem i "za" ostatnim. Czasami są pewne przesłanki, wedle których można się pokusić o przejście przez początek układu, ale lepiej tego nie robić, bo wcale nie zawsze tak będzie.